Jednym z powodów, przez które rodzice, a także czasem ich pociechy obawiają się wycieczek szkolnych jest strach przed wystąpieniem u dziecka choroby lokomocyjnej. Jest to przypadłość, która potrafi zepsuć dobrą zabawę w czasie podróży. Co więcej, dziecko może się też czuć skrępowane i zawstydzone. Choroba lokomocyjna jest dosyć częstym zjawiskiem. Na szczęście istnieje kilka skutecznych sposobów, aby ją załagodzić.
Czym jest choroba lokomocyjna?
Zacznijmy od tego, że choroba lokomocyjna nie jest tak naprawdę schorzeniem. Jest to zaburzenie, które najczęściej ustępuje na pewnym etapie życia. Kinetoza, bo tak też nazywa się tą “chorobę”, pojawia się głównie u dzieci w wieku od 2 do 12 lat. Czasami zdarza się, że występuje ona również u dorosłych. Przyczyną występowania tej choroby Jest ona spowodowana zaburzeniem odczuwania ruchu ciała przez różne zmysły (wzroku, słuchu, dotyku) i poczucie równowagi. Mówiąc prościej, jej występowanie to reakcja ciała na sprzeczne sygnały. Przykładowo, oczy dostrzegają ruch, ale ciało (a w zasadzie błędnik) tego ruchu nie odczuwa. Do najczęstszych objawów kinetozy należą: bladość i potliwość skóry, zawroty głowy, nudności i wymioty.
Jak sobie poradzić z chorobą lokomocyjną?
Jak wspomnieliśmy wcześniej, zaburzenie to na pewnym etapie życia powinno ustąpić. Jeśli objawy są bardzo silne, warto skonsultować się z lekarzem. Podobnie, jeśli kinetoza nie ustąpiła w wieku kilkunastu lat. Jednak zanim choroba lokomocyjna stanie się jedynie dawnym wspomnieniem, trzeba jakoś sobie z nią poradzić. Poniżej przedstawiamy sposoby, które mogą okazać się przydatne w walce ze złym samopoczuciem w czasie podróży:
- Podczas wsiadania do autokaru należy wybrać miejsce, które umożliwi obserwację jak najstabilniejszych punktów. Szybko przemieszczające się obiekty mogą pogorszyć samopoczucie. Dodatkowo,. najlepiej usiąść jak najdalej od osi kół, gdyż przy nich wstrząsy są najbardziej odczuwalne.
- Dobrze jest zapewnić sobie dostęp do świeżego powietrza. Najlepiej włączyć klimatyzację i w miarę możliwości, ustawić sobie na twarz lekki nawiew.
- Unikać czytania i grania na telefonie. Pochylona głowa i wpatrywanie się w litery oraz poruszające się punkty mogą nasilić nudności i zawroty głowy. Dobrze jest zająć głowę czymś innym. Mogą się tutaj sprawdzić rozmowy, czy też słuchanie audiobooka.
- Przed wyjazdem warto zjeść lekkie śniadanie (ok. godziny przed podróżą), tak aby nie jechać z pustym lub zbyt pełnym brzuchem.
- Sprawdzonym sposobem na chorobę lokomocyjną są także leki przeciwhistaminowe, które bez recepty można zakupić w aptece. Pamiętajmy jednak, by przy zakupie dopytać o efekty uboczne i ewentualne zalecenia.
Środkiem transportu, w którym choroba lokomocyjna występuje najczęściej (ze względu na występujące podczas jazdy wstrząsy) jest autokar. Dużo stabilniejszym sposobem podróżowania jest chociażby pociąg. Jednak nie zawsze jest on dobrym rozwiązaniem, ze względu na czas podróży i dojazd do niektórych miejsc. Przejazd autobusem jest pod tym kątem dużo wygodniejszy. Na wycieczki szkolne (i nie tylko!) warto wybierać przewoźników mających w pełni sprawne i nowoczesne autokary, które zapewnią komfortową jazdę. Organizując wycieczki z Wyjazdyszkolne.pl masz pewność, że właśnie na takie warunki się decydujesz. Współpracujemy z naszą drugą marką 4transfer, a co za tym idzie korzystamy z floty pojazdów, które gwarantują komfort i wygodę niezależnie od wielkości grupy i długości trasy.