Problem z chorobą lokomocyjną

Jak sobie radzić z chorobą lokomocyjną?

24 stycznia 2023

Jednym z powodów, przez które rodzice, a także czasem ich pociechy obawiają się wycieczek szkolnych jest strach przed wystąpieniem u dziecka choroby lokomocyjnej. Jest to przypadłość, która potrafi zepsuć dobrą zabawę w czasie podróży. Co więcej, dziecko może się też czuć skrępowane i zawstydzone. Choroba lokomocyjna jest dosyć częstym zjawiskiem. Na szczęście istnieje kilka skutecznych sposobów, aby ją załagodzić.

Czym jest choroba lokomocyjna?

Zacznijmy od tego, że choroba lokomocyjna nie jest tak naprawdę schorzeniem. Jest to zaburzenie, które najczęściej ustępuje na pewnym etapie życia.  Kinetoza, bo tak też nazywa się tą “chorobę”, pojawia się głównie u dzieci w wieku od 2 do 12 lat. Czasami zdarza się, że występuje ona również u dorosłych. Przyczyną występowania tej choroby Jest ona spowodowana zaburzeniem odczuwania ruchu ciała przez różne zmysły (wzroku, słuchu, dotyku) i poczucie równowagi. Mówiąc prościej, jej występowanie to reakcja ciała na sprzeczne sygnały. Przykładowo, oczy dostrzegają ruch, ale ciało (a w zasadzie błędnik) tego ruchu nie odczuwa. Do najczęstszych  objawów kinetozy należą: bladość i potliwość skóry, zawroty głowy, nudności i wymioty.

Sposoby na chorobę lokomocyjną

Jak sobie poradzić z chorobą lokomocyjną?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, zaburzenie to na pewnym etapie życia powinno ustąpić. Jeśli objawy są bardzo silne, warto skonsultować się z lekarzem. Podobnie, jeśli kinetoza nie ustąpiła w wieku kilkunastu lat. Jednak zanim choroba lokomocyjna stanie się jedynie dawnym wspomnieniem, trzeba jakoś sobie z nią poradzić. Poniżej przedstawiamy sposoby, które mogą okazać się przydatne w walce ze złym samopoczuciem w czasie podróży:

  1. Podczas wsiadania do autokaru należy wybrać miejsce, które umożliwi obserwację jak najstabilniejszych punktów. Szybko przemieszczające się obiekty mogą pogorszyć samopoczucie. Dodatkowo,. najlepiej usiąść jak najdalej od osi kół, gdyż przy nich wstrząsy są najbardziej odczuwalne.
  2. Dobrze jest zapewnić sobie dostęp do świeżego powietrza. Najlepiej włączyć klimatyzację i w miarę możliwości, ustawić sobie na twarz lekki nawiew.  
  3. Unikać czytania i grania na telefonie. Pochylona głowa i wpatrywanie się w litery oraz poruszające się punkty mogą nasilić nudności i zawroty głowy. Dobrze jest zająć głowę czymś innym. Mogą się tutaj sprawdzić rozmowy, czy też słuchanie audiobooka.
  4. Przed wyjazdem warto zjeść lekkie śniadanie (ok. godziny przed podróżą), tak aby nie jechać z pustym lub zbyt pełnym brzuchem. 
  5. Sprawdzonym sposobem na chorobę lokomocyjną są także leki przeciwhistaminowe, które bez recepty można zakupić w aptece. Pamiętajmy jednak, by przy zakupie dopytać o efekty uboczne i ewentualne zalecenia.

Środkiem transportu, w którym choroba lokomocyjna występuje najczęściej (ze względu na występujące podczas jazdy wstrząsy) jest autokar. Dużo stabilniejszym sposobem podróżowania jest chociażby pociąg. Jednak nie zawsze jest on dobrym rozwiązaniem, ze względu na czas podróży i dojazd do niektórych miejsc. Przejazd autobusem jest pod tym kątem dużo wygodniejszy. Na wycieczki szkolne (i nie tylko!) warto wybierać przewoźników mających w pełni sprawne i nowoczesne autokary, które zapewnią komfortową jazdę. Organizując wycieczki z Wyjazdyszkolne.pl masz pewność, że właśnie na takie warunki się decydujesz. Współpracujemy z naszą drugą marką 4transfer, a co za tym idzie korzystamy z floty pojazdów, które gwarantują komfort i wygodę niezależnie od wielkości grupy i długości trasy.

Przeczytaj opinie o nas

Marcin Hyrlicki
Klasa córki skorzystała ostatnio z oferty Wyjazdy Szkolne i wybrali się do Muzeum Chleba do Radzionkowa. Sama organizacja wycieczki i kontakt z biurem przebiegła rewelacyjnie. Na każde pytanie pojawiała się szybka i rzeczowa odpowiedź. Pani Agnieszka zawsze szybko odpisuje, a w czasie rozmowy telefonicznej udziela natychmiast odpowiedzi na każde pytanie. A sama wycieczka ze wszystkimi szczegółami była dopięta na tip top. Klasa i wychowawczyni byli zachwyceni wysoką kulturą pani przewodnik i pana kierowcy. Dzieciaki wróciły mega zadowolone. Przed nami kolejna wycieczka i podobnie jak za pierwszym razem sama organizacja przebiega wzorowo. Bardzo polecam Wyjazdy Szkolne.
maj 2022, Facebook
Ania Te
Bardzo polecam firmę Wyjazdy Szkolne! Świetny kontakt z Panią Menager Agnieszką, która jest bardzo profesjonalną osobą. Pani Agnieszka zawsze odpisuje na wiadomości, doradzi, pomoże. Autokar, który na nas czekał pod szkołą - nowoczesny i czysty, a Pan Mateusz - kierowca - bardzo miły i kompetentny, także podróż do Katowic minęła nam bardzo przyjemnie (i co najważniejsze - bezpiecznie;)) Bajka Pana Kleksa to niezwykłe miejsce - zabawy ruchowe, wspaniali animatorzy i warsztaty - jest co robić w tej magicznej krainie Dzieci wróciły z dzisiejszej wycieczki bardzo zadowolone, co jest najważniejszym wyznacznikiem i najlepszą recenzją.
październik 2021, Facebook
Anna Rolkiewicz
Wyjazdy Szkolne to organizator, który wie, jak zaciekawić młodych podróżników, jak dobrze zorganizować im czas i dać rozrywkę, która ich wciągnie i przede wszystkim pozostawi wyjątkowe wspomnienia. To organizator, który w tych szalonych i niepewnych czasach potrafi dostosować się do potrzeb, możliwości i szybko reagować na pojawiające się komplikacje. Pomoże na etapie wyboru oferty lub stworzy ją specjalnie dla żądnej przygód grupy. Według mnie wyjątkowy i godny zaufania. Polecam.
wrzesień 2021, Facebook
Małgorzata Sobczak
Szczerze polecam. Super kontakt z: - pilotem/przewodnikiem (reagował na potrzeby, dzielił się wiedzą, był odpowiedzialny za uczestników, służył pomocą) - kierowcą, który prowadził bezpiecznie i również służył pomocą - oraz Panią Kamilą, jako przedstawicielem biura, która rzeczowo przedstawiła ofertę, była elastyczna w kwestii terminu, i chociaż na odległość to prowadziła "jak dziecko za rękę", a także do końca interesowała się i monitorowała wyjazd.
czerwiec 2023, Google
Ewelina Rękas
Z całego serca polecam Wyjazdy Szkolne jako organizatora wycieczek. Mój syn był kolejny raz na wyjeździe z nimi i za każdym, zarówno on jak i cała klasa wracają bardzo zadowoleni. Oferta różnorodna, świetni przewodnicy, nowoczesne i wygodne autokary. Pani Agnieszka bardzo kompetentna i pomocna na każdym etapie, począwszy od pomocy przy wyborze miejsca po powrót z wycieczki! Ocena 6/5!
wrzesień 2021, Facebook
Iza Kownacka
Na początku czerwca byłam z uczniami klasy 8 na Zielonej Szkole w Krakowie. Pani Kamila Herman zaplanowałam cały wyjazd ( noclegi, wyżywienia, transport lokalny jak i biletów wstępu) profesjonalnie!!! Cały czas byłam w kontakcie z biurem. Pani przewodnik Maria to skarbnica wiedzy, z odpowiednim podejściem do młodzieży. Cała grupa bardzo zadowolona!!! Szczerze polecam.
sierpień 2023, Google
Anna Albrecht
Fajna organizacja wycieczek. Dwudniowa w Pieniny oraz jednodniowa do Pszczyny. Wszystko sprawnie zostało załatwione. Kontakt szybki zarówno mailowy jak i telefoniczny. Przewodnicy super. Autokary wygodne, czyste i bezpieczne. Dziękujemy bardzo.
lipiec 2023, Google
Ewa Pilawska
Doskonała organizacja, dograna w każdym szczególe, a cena lepsza niż gdybyśmy próbowali wszystko na własną rękę ogarniać :) polecam!
czerwiec 2023, Facebook
JM
Serdecznie polecam wyjazdy z biurem Seekrakow. Nasza wycieczka odbyła się do Centrum Nauki Leonardo Da Vinci. Przez cały czas była z nami Pani przewodnik/opiekun wycieczki, która również podczas podróży autokarem ciekawie opowiadała o miejscach które mijaliśmy po drodze. Polecam w 100%.
czerwiec 2023, Google
Ewa Szczecińska
Wspaniała organizacja wycieczki szkolnej. Pełny profesjonalizm Pani Kamili. Wszystko dopięte i zorganizowane na najwyższym poziomie – opieka pilota, transport i miejsce noclegowe. Opiekunowie i uczniowie z SP 2 w Mielcu bardzo dziękują.
czerwiec 2023, Google
Sławek Nauczyciel
Pojechaliśmy w Pieniny z klasą. Mieliśmy piękną, słoneczną pogodę, wszystko się udało zgodnie z planem. Pani Paulina jako przewodnik i opiekun grupy sprawdziła się rewelacyjnie, każdą naszą sprawę załatwiała i nie musieliśmy się niczym martwić. Pan Jakub, nasz kierowca, bardzo życzliwy i wyrozumiały człowiek. Jedzenie w pensjonacie było bardzo dobre. Spędziliśmy bardzo przyjemnie czas bez żadnego stresu i martwienia się, że gdzieś nie zdążymy. Bardzo dobrze zaplanowana wycieczka. Cena przystępna, a uczniowie zadowoleni. Z pewnością będę polecał Państwa biuro innym nauczycielom oraz na przyszłość zapewne będę korzystał z Państwa usług.
październik 2023, Google
Joanna Jedrzejewska
Bardzo udana zielona szkoła do Krakowa! Wspaniały kontakt, wspaniała organizacja.! Polecam z całego serca! To nasza pierwsza ale nie ostatnia wycieczka z tego biura! Pozdrawiam serdecznie
czerwiec 2023, Google
Magdalena Kalemba-Borowczak
Super profesjonalna organizacja wycieczek z zapewnieniem kompetentnych pilotów, przewodników i kierowców. Wyjątkowo przyjazna atmosfera i łatwość w nawiązywaniu kontaktów. Polecam.
maj 2023, Google
Ewa Cieśla - Gancarz
Chorzów - Tarnowskie Góry to kolejna udana wycieczka z biurem SeeKraków. Kontakt z biurem, oferta, organizacja wycieczki, autokar, punktualność - wszystko na najwyższym poziomie. Polecam
maj 2023, Google
Monika Stępień
Współpraca z biurem podczas organizacji wycieczki przebiegła w miłej atmosferze i bez zastrzeżeń. Opiekunowie podczas wycieczki nie musieli się o nic martwić, bo wszystko było dopięte i zorganizowane. Uczniowie zadowoleni z wycieczki szkolnej. Podoba im sie program i realizacja wyjazdu. Widać było, że byli zacieawieni opowieściami przewidników.
styczeń 2023, Google
Katarzyna Bielecka
Wycieczka do Krakowa na wysokim poziomie, autokar, pani przewodnik, hotel, wszystko bez zarzutu. Polecam!!!
maj 2023, Google
Marta Br
Miła i fachowa obsługa, bardzo dobry kontakt, uczestnicy wycieczki zadowoleni. Szczerze polecam
maj 2023, Google
Rafał Adamski
16 godzin temuNOWA Bardzo dobra organizacja wycieczki szkolnej! Już się możemy doczekać kolejnej współpracy. Pozdrawiam serdecznie :)
listopad 2023, Google