Kodeks postępowania w parkach narodowych i miejscach ochrony przyrodniczej.

11 kwietnia 2024

-wytyczne dla klientów UTC Tour Operator-

 1. Szacunek dla środowiska naturalnego:
 2. Zachowuj się w sposób, który minimalizuje negatywny wpływ na otaczającą przyrodę.
 3. Nie niszcz roślinności, nie zrywaj dziko rosnących kwiatów, nie zbieraj grzybów ani owoców ani nie zakłócaj naturalnych cykli życia zwierząt.
 4. Przestrzeganie wyznaczonych szlaków i oznakowania:
 5. Trzymaj się wyznaczonych ścieżek i szlaków, aby minimalizować niszczenie delikatnych ekosystemów.
 6. Respektuj oznakowania dotyczące ochrony przyrody i restrykcji dotyczących wejścia do określonych obszarów.
 7. Pozostawianie minimalnego śladu:
 8. Zabieraj ze sobą wszystkie odpady i śmieci, nie zostawiaj ich w parkach narodowych.
 9. Upewnij się, że Twoje działania nie wpływają negatywnie na estetykę i ekologię danego miejsca.
 10. Unikaj głośnych rozmów i hałasu, który może płoszyć zwierzęta. Wyłącz muzykę i używaj telefonów komórkowych w sposób odpowiedzialny.
 11. Ochrona dzikiej przyrody:
 12. Nie zbliżaj się zbyt blisko do dzikich zwierząt, nie płosz ich ani nie zakłócaj ich naturalnego środowiska.
 13. Nie dokarmiaj dzikich zwierząt, może to zmieniać ich zachowanie i zdrowie.
 14. Odpowiedzialne korzystanie z zasobów:
 15. Oszczędzaj wodę i energię, korzystając z nich rozważnie.
 16. Unikaj marnotrawienia jedzenia i innych zasobów.
 17. Poznawanie i edukacja:
 18. Bądź otwarty na naukę i edukację dotyczącą ochrony przyrody i zrównoważonego rozwoju.
 19. Dziel się wiedzą i doświadczeniami z innymi, aby zwiększyć świadomość ekologiczną społeczności.
 20. Rozwój świadomej turystyki:
 21. Bądź przykładem dla innych, zachęcaj do promowania turystyki ekologicznej i zrównoważonego rozwoju wśród innych podróżnych.
 22. Wybieraj biura podróży i organizacje turystyczne, które angażują się w praktyki zrównoważonego rozwoju.

Pamiętaj:

 • Jesteśmy gośćmi w naturze. Naszym obowiązkiem jest chronić ją dla przyszłych pokoleń.
 • Swoim zachowaniem możemy przyczynić się do ochrony cennych ekosystemów i zapewnić innym możliwość cieszenia się pięknem przyrody.
 • Podróżując w sposób odpowiedzialny, możemy wspierać zrównoważony rozwój turystyki i lokalnych społeczności.

Dodatkowe informacje:

 • W niektórych parkach narodowych i miejscach ochrony przyrodniczej mogą obowiązywać dodatkowe zasady i regulaminy. Należy zapoznać się z nimi przed wyjazdem i ściśle ich przestrzegać.
 • W przypadku pytań lub wątpliwości skontaktuj się z personelem parku, biurem podróży lub Twoim przewodnikiem.

Odpowiedzialna oferta naszego biura:

Niniejszym oświadczamy, że nie organizujemy wycieczek, których elementem miałyby być pokazy dzikich zwierząt, z wyjątkiem wizyt w miejskich ogrodach zoologicznych, które działają w zgodzie z przepisami i obowiązującą ustawą o ogrodach botanicznych, zoologicznych, ośrodkach rehabilitacji zwierząt i azylach dla zwierząt.

W naszej ofercie nie znajdą Państwo propozycji polowań, nie oferujemy na sprzedaż pamiątek z elementami dzikiej przyrody lub zwierząt. Zachęcamy również do zapoznania się z naszym dokumentem przestrzegającym przez zakupem nielegalnych pamiątek.

Zwiedzając z nami Park Narodowy lub inny obszar chroniony mogą być Państwo pewni, że oferowana usługa przewodnicka będzie wykonywana przez przewodnika z odpowiednimi uprawnieniami i aktualną wiedzą. Certyfikowany przewodnik będzie posiadał identyfikator w widocznym miejscu.

Dziękujemy za odpowiedzialne podróżowanie!

Przestrzeganie powyższych wytycznych pozwoli nam cieszyć się pięknem parków narodowych i miejsc ochrony przyrodniczej, jednocześnie minimalizując negatywny wpływ na środowisko i wspierając jego ochronę.

Przeczytaj opinie o nas

Marcin Hyrlicki
Klasa córki skorzystała ostatnio z oferty Wyjazdy Szkolne i wybrali się do Muzeum Chleba do Radzionkowa. Sama organizacja wycieczki i kontakt z biurem przebiegła rewelacyjnie. Na każde pytanie pojawiała się szybka i rzeczowa odpowiedź. Pani Agnieszka zawsze szybko odpisuje, a w czasie rozmowy telefonicznej udziela natychmiast odpowiedzi na każde pytanie. A sama wycieczka ze wszystkimi szczegółami była dopięta na tip top. Klasa i wychowawczyni byli zachwyceni wysoką kulturą pani przewodnik i pana kierowcy. Dzieciaki wróciły mega zadowolone. Przed nami kolejna wycieczka i podobnie jak za pierwszym razem sama organizacja przebiega wzorowo. Bardzo polecam Wyjazdy Szkolne.
maj 2022, Facebook
Ania Te
Bardzo polecam firmę Wyjazdy Szkolne! Świetny kontakt z Panią Menager Agnieszką, która jest bardzo profesjonalną osobą. Pani Agnieszka zawsze odpisuje na wiadomości, doradzi, pomoże. Autokar, który na nas czekał pod szkołą - nowoczesny i czysty, a Pan Mateusz - kierowca - bardzo miły i kompetentny, także podróż do Katowic minęła nam bardzo przyjemnie (i co najważniejsze - bezpiecznie;)) Bajka Pana Kleksa to niezwykłe miejsce - zabawy ruchowe, wspaniali animatorzy i warsztaty - jest co robić w tej magicznej krainie Dzieci wróciły z dzisiejszej wycieczki bardzo zadowolone, co jest najważniejszym wyznacznikiem i najlepszą recenzją.
październik 2021, Facebook
Anna Rolkiewicz
Wyjazdy Szkolne to organizator, który wie, jak zaciekawić młodych podróżników, jak dobrze zorganizować im czas i dać rozrywkę, która ich wciągnie i przede wszystkim pozostawi wyjątkowe wspomnienia. To organizator, który w tych szalonych i niepewnych czasach potrafi dostosować się do potrzeb, możliwości i szybko reagować na pojawiające się komplikacje. Pomoże na etapie wyboru oferty lub stworzy ją specjalnie dla żądnej przygód grupy. Według mnie wyjątkowy i godny zaufania. Polecam.
wrzesień 2021, Facebook
Małgorzata Sobczak
Szczerze polecam. Super kontakt z: - pilotem/przewodnikiem (reagował na potrzeby, dzielił się wiedzą, był odpowiedzialny za uczestników, służył pomocą) - kierowcą, który prowadził bezpiecznie i również służył pomocą - oraz Panią Kamilą, jako przedstawicielem biura, która rzeczowo przedstawiła ofertę, była elastyczna w kwestii terminu, i chociaż na odległość to prowadziła "jak dziecko za rękę", a także do końca interesowała się i monitorowała wyjazd.
czerwiec 2023, Google
Ewelina Rękas
Z całego serca polecam Wyjazdy Szkolne jako organizatora wycieczek. Mój syn był kolejny raz na wyjeździe z nimi i za każdym, zarówno on jak i cała klasa wracają bardzo zadowoleni. Oferta różnorodna, świetni przewodnicy, nowoczesne i wygodne autokary. Pani Agnieszka bardzo kompetentna i pomocna na każdym etapie, począwszy od pomocy przy wyborze miejsca po powrót z wycieczki! Ocena 6/5!
wrzesień 2021, Facebook
Iza Kownacka
Na początku czerwca byłam z uczniami klasy 8 na Zielonej Szkole w Krakowie. Pani Kamila Herman zaplanowałam cały wyjazd ( noclegi, wyżywienia, transport lokalny jak i biletów wstępu) profesjonalnie!!! Cały czas byłam w kontakcie z biurem. Pani przewodnik Maria to skarbnica wiedzy, z odpowiednim podejściem do młodzieży. Cała grupa bardzo zadowolona!!! Szczerze polecam.
sierpień 2023, Google
Anna Albrecht
Fajna organizacja wycieczek. Dwudniowa w Pieniny oraz jednodniowa do Pszczyny. Wszystko sprawnie zostało załatwione. Kontakt szybki zarówno mailowy jak i telefoniczny. Przewodnicy super. Autokary wygodne, czyste i bezpieczne. Dziękujemy bardzo.
lipiec 2023, Google
Ewa Pilawska
Doskonała organizacja, dograna w każdym szczególe, a cena lepsza niż gdybyśmy próbowali wszystko na własną rękę ogarniać :) polecam!
czerwiec 2023, Facebook
JM
Serdecznie polecam wyjazdy z biurem Seekrakow. Nasza wycieczka odbyła się do Centrum Nauki Leonardo Da Vinci. Przez cały czas była z nami Pani przewodnik/opiekun wycieczki, która również podczas podróży autokarem ciekawie opowiadała o miejscach które mijaliśmy po drodze. Polecam w 100%.
czerwiec 2023, Google
Ewa Szczecińska
Wspaniała organizacja wycieczki szkolnej. Pełny profesjonalizm Pani Kamili. Wszystko dopięte i zorganizowane na najwyższym poziomie – opieka pilota, transport i miejsce noclegowe. Opiekunowie i uczniowie z SP 2 w Mielcu bardzo dziękują.
czerwiec 2023, Google
Sławek Nauczyciel
Pojechaliśmy w Pieniny z klasą. Mieliśmy piękną, słoneczną pogodę, wszystko się udało zgodnie z planem. Pani Paulina jako przewodnik i opiekun grupy sprawdziła się rewelacyjnie, każdą naszą sprawę załatwiała i nie musieliśmy się niczym martwić. Pan Jakub, nasz kierowca, bardzo życzliwy i wyrozumiały człowiek. Jedzenie w pensjonacie było bardzo dobre. Spędziliśmy bardzo przyjemnie czas bez żadnego stresu i martwienia się, że gdzieś nie zdążymy. Bardzo dobrze zaplanowana wycieczka. Cena przystępna, a uczniowie zadowoleni. Z pewnością będę polecał Państwa biuro innym nauczycielom oraz na przyszłość zapewne będę korzystał z Państwa usług.
październik 2023, Google
Joanna Jedrzejewska
Bardzo udana zielona szkoła do Krakowa! Wspaniały kontakt, wspaniała organizacja.! Polecam z całego serca! To nasza pierwsza ale nie ostatnia wycieczka z tego biura! Pozdrawiam serdecznie
czerwiec 2023, Google
Magdalena Kalemba-Borowczak
Super profesjonalna organizacja wycieczek z zapewnieniem kompetentnych pilotów, przewodników i kierowców. Wyjątkowo przyjazna atmosfera i łatwość w nawiązywaniu kontaktów. Polecam.
maj 2023, Google
Ewa Cieśla - Gancarz
Chorzów - Tarnowskie Góry to kolejna udana wycieczka z biurem SeeKraków. Kontakt z biurem, oferta, organizacja wycieczki, autokar, punktualność - wszystko na najwyższym poziomie. Polecam
maj 2023, Google
Monika Stępień
Współpraca z biurem podczas organizacji wycieczki przebiegła w miłej atmosferze i bez zastrzeżeń. Opiekunowie podczas wycieczki nie musieli się o nic martwić, bo wszystko było dopięte i zorganizowane. Uczniowie zadowoleni z wycieczki szkolnej. Podoba im sie program i realizacja wyjazdu. Widać było, że byli zacieawieni opowieściami przewidników.
styczeń 2023, Google
Katarzyna Bielecka
Wycieczka do Krakowa na wysokim poziomie, autokar, pani przewodnik, hotel, wszystko bez zarzutu. Polecam!!!
maj 2023, Google
Marta Br
Miła i fachowa obsługa, bardzo dobry kontakt, uczestnicy wycieczki zadowoleni. Szczerze polecam
maj 2023, Google
Rafał Adamski
16 godzin temuNOWA Bardzo dobra organizacja wycieczki szkolnej! Już się możemy doczekać kolejnej współpracy. Pozdrawiam serdecznie :)
listopad 2023, Google