Dłonie z namalowanym napisem "safety"

Bezpieczeństwo w autokarze podczas wycieczek

13 grudnia 2022

Odnośnie bezpieczeństwa podczas wycieczek szkolnych napisaliśmy już jeden artykuł mimo to wyczerpaliśmy w pełni tego tematu. Nie poruszyliśmy bowiem pewnej ważnej kwestii, a mianowicie chodzi o bezpieczeństwo w autokarze. To niewątpliwie jeden z najistotniejszych elementów podczas wyjazdów szkolnych. Uważamy, że jest to wątek zbyt szeroki, by mógł się obejść bez napisania tekstu dedykowanego wyłącznie zasadom bezpieczeństwa w pojeździe podczas wycieczek klasowych.

Zasady podczas jazdy

Bezpieczeństwo w autokarze jest jedną z najistotniejszych rzeczy, które musimy mieć na uwadze podczas wycieczek dlatego przy każdej z nich powinniśmy zrobić małe przypomnienie uczestnikom. W trakcie jazdy dzieci powinny przestrzegać podstawowych zasad:

 1. Uczestnicy powinni zachowywać się w sposób kulturalny i zdyscyplinowany. Niebezpiecznie jest chodzić po autokarze podczas jazdy, opierać się o drzwi, czy też głośno zachowywać, czym można rozpraszać kierowcę. 
 2. Jeżeli w autobusie są pasy bezpieczeństwa, to powinni je zapiąć wszyscy pasażerowie, zarówno uczestnicy wycieczki, jak i opiekunowie. 
 3. Przejścia w autokarze powinny być wolne, tak aby każdy miał możliwość szybkiego opuszczenia pojazdu w razie niebezpieczeństwa. 
 4. Wszystkie bagaże powinny być umieszczone na półkach znajdujących się nad głowami pasażerów lub w bagażniku. 
 5. Miejsca przy drzwiach zarezerwowane są dla osób dorosłych. 
 6. Postój odbywa się zawsze w wyznaczonym do tego miejscu. Uczestnicy nie powinni wsiadać lub wysiadać z autokaru bez wiedzy opiekuna.

Wszystkie powyższe zasady powinniśmy przedstawić dzieciom przed rozpoczęciem wycieczki. Obowiązkiem opiekuna jest poinformowanie podopiecznych w sposób jasny i klarowny, w konsekwencji czego, będziemy mogli uniknąć nieprzyjemnych zdarzeń.  

Co obowiązuje kierowcę?

Bezpieczeństwo wszystkich uczestników zależy także od kierowcy, a więc warto wiedzieć jaki charakter ma wykonywana przez niego praca. Oczywiście, osoby prowadzące pojazd mają świadomość obowiązujących ich zasad, ale zawsze lepiej jest zwracać uwagę na to, czy dana osoba w pełni ich przestrzega. Oto kilka przydatnych informacji na ten temat: 

 • Kierowca w ciągu dnia może jechać 9 godzin. Dwa razy w tygodniu dopuszcza się zwiększenie czasu jazdy dziennej do 10 godzin. 
 • Maksymalny czas jazdy kierowcy bez przerwy wynosi 4 godziny i 30 minut. Po tym czasie należy zrobić przerwę minimum 45-minutową. Dopuszczalne jest stosowanie przerw dzielonych, z których pierwsza będzie trwać minimum 15 minut, a druga minimum 30 minut. 

Autokar, którym podróżują dzieci i młodzież do 18 roku życia powinien być oznakowany poprzez umieszczenie z przodu i tyłu pojazdu żółtej tablicy z czarnym symbolem dzieci. Organizując taką wycieczkę klasową, należy kierować się przede wszystkim bezpieczeństwem pasażerów i zadbać o to, aby pojazd był w nienagannym stanie technicznym. Jako Wyjazdy Szkolne zawsze staramy się zatroszczyć o każdy szczegół, by nasze autokary spełniały wszystkie niezbędne wymagania.  Na zakończenie, chcemy zapewnić, że podczas organizowanej przez nas wycieczki wszyscy uczestnicy będą czuli się komfortowo i bezpiecznie.

Obowiązujące akty prawne wykorzystane w powyższym artykule:

 • Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2012 r.
  1137, z późn. zm.).
 • Ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o czasie pracy kierowców (Dz.U. z 2012 poz. 1155, z późn. zm.).
 • Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 30 grudnia 2015 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia (Dz. U. poz. 305, z późn. zm.).

Przeczytaj opinie o nas

Marcin Hyrlicki
Klasa córki skorzystała ostatnio z oferty Wyjazdy Szkolne i wybrali się do Muzeum Chleba do Radzionkowa. Sama organizacja wycieczki i kontakt z biurem przebiegła rewelacyjnie. Na każde pytanie pojawiała się szybka i rzeczowa odpowiedź. Pani Agnieszka zawsze szybko odpisuje, a w czasie rozmowy telefonicznej udziela natychmiast odpowiedzi na każde pytanie. A sama wycieczka ze wszystkimi szczegółami była dopięta na tip top. Klasa i wychowawczyni byli zachwyceni wysoką kulturą pani przewodnik i pana kierowcy. Dzieciaki wróciły mega zadowolone. Przed nami kolejna wycieczka i podobnie jak za pierwszym razem sama organizacja przebiega wzorowo. Bardzo polecam Wyjazdy Szkolne.
maj 2022, Facebook
Ania Te
Bardzo polecam firmę Wyjazdy Szkolne! Świetny kontakt z Panią Menager Agnieszką, która jest bardzo profesjonalną osobą. Pani Agnieszka zawsze odpisuje na wiadomości, doradzi, pomoże. Autokar, który na nas czekał pod szkołą - nowoczesny i czysty, a Pan Mateusz - kierowca - bardzo miły i kompetentny, także podróż do Katowic minęła nam bardzo przyjemnie (i co najważniejsze - bezpiecznie;)) Bajka Pana Kleksa to niezwykłe miejsce - zabawy ruchowe, wspaniali animatorzy i warsztaty - jest co robić w tej magicznej krainie Dzieci wróciły z dzisiejszej wycieczki bardzo zadowolone, co jest najważniejszym wyznacznikiem i najlepszą recenzją.
październik 2021, Facebook
Anna Rolkiewicz
Wyjazdy Szkolne to organizator, który wie, jak zaciekawić młodych podróżników, jak dobrze zorganizować im czas i dać rozrywkę, która ich wciągnie i przede wszystkim pozostawi wyjątkowe wspomnienia. To organizator, który w tych szalonych i niepewnych czasach potrafi dostosować się do potrzeb, możliwości i szybko reagować na pojawiające się komplikacje. Pomoże na etapie wyboru oferty lub stworzy ją specjalnie dla żądnej przygód grupy. Według mnie wyjątkowy i godny zaufania. Polecam.
wrzesień 2021, Facebook
Małgorzata Sobczak
Szczerze polecam. Super kontakt z: - pilotem/przewodnikiem (reagował na potrzeby, dzielił się wiedzą, był odpowiedzialny za uczestników, służył pomocą) - kierowcą, który prowadził bezpiecznie i również służył pomocą - oraz Panią Kamilą, jako przedstawicielem biura, która rzeczowo przedstawiła ofertę, była elastyczna w kwestii terminu, i chociaż na odległość to prowadziła "jak dziecko za rękę", a także do końca interesowała się i monitorowała wyjazd.
czerwiec 2023, Google
Ewelina Rękas
Z całego serca polecam Wyjazdy Szkolne jako organizatora wycieczek. Mój syn był kolejny raz na wyjeździe z nimi i za każdym, zarówno on jak i cała klasa wracają bardzo zadowoleni. Oferta różnorodna, świetni przewodnicy, nowoczesne i wygodne autokary. Pani Agnieszka bardzo kompetentna i pomocna na każdym etapie, począwszy od pomocy przy wyborze miejsca po powrót z wycieczki! Ocena 6/5!
wrzesień 2021, Facebook
Iza Kownacka
Na początku czerwca byłam z uczniami klasy 8 na Zielonej Szkole w Krakowie. Pani Kamila Herman zaplanowałam cały wyjazd ( noclegi, wyżywienia, transport lokalny jak i biletów wstępu) profesjonalnie!!! Cały czas byłam w kontakcie z biurem. Pani przewodnik Maria to skarbnica wiedzy, z odpowiednim podejściem do młodzieży. Cała grupa bardzo zadowolona!!! Szczerze polecam.
sierpień 2023, Google
Anna Albrecht
Fajna organizacja wycieczek. Dwudniowa w Pieniny oraz jednodniowa do Pszczyny. Wszystko sprawnie zostało załatwione. Kontakt szybki zarówno mailowy jak i telefoniczny. Przewodnicy super. Autokary wygodne, czyste i bezpieczne. Dziękujemy bardzo.
lipiec 2023, Google
Ewa Pilawska
Doskonała organizacja, dograna w każdym szczególe, a cena lepsza niż gdybyśmy próbowali wszystko na własną rękę ogarniać :) polecam!
czerwiec 2023, Facebook
JM
Serdecznie polecam wyjazdy z biurem Seekrakow. Nasza wycieczka odbyła się do Centrum Nauki Leonardo Da Vinci. Przez cały czas była z nami Pani przewodnik/opiekun wycieczki, która również podczas podróży autokarem ciekawie opowiadała o miejscach które mijaliśmy po drodze. Polecam w 100%.
czerwiec 2023, Google
Ewa Szczecińska
Wspaniała organizacja wycieczki szkolnej. Pełny profesjonalizm Pani Kamili. Wszystko dopięte i zorganizowane na najwyższym poziomie – opieka pilota, transport i miejsce noclegowe. Opiekunowie i uczniowie z SP 2 w Mielcu bardzo dziękują.
czerwiec 2023, Google
Sławek Nauczyciel
Pojechaliśmy w Pieniny z klasą. Mieliśmy piękną, słoneczną pogodę, wszystko się udało zgodnie z planem. Pani Paulina jako przewodnik i opiekun grupy sprawdziła się rewelacyjnie, każdą naszą sprawę załatwiała i nie musieliśmy się niczym martwić. Pan Jakub, nasz kierowca, bardzo życzliwy i wyrozumiały człowiek. Jedzenie w pensjonacie było bardzo dobre. Spędziliśmy bardzo przyjemnie czas bez żadnego stresu i martwienia się, że gdzieś nie zdążymy. Bardzo dobrze zaplanowana wycieczka. Cena przystępna, a uczniowie zadowoleni. Z pewnością będę polecał Państwa biuro innym nauczycielom oraz na przyszłość zapewne będę korzystał z Państwa usług.
październik 2023, Google
Joanna Jedrzejewska
Bardzo udana zielona szkoła do Krakowa! Wspaniały kontakt, wspaniała organizacja.! Polecam z całego serca! To nasza pierwsza ale nie ostatnia wycieczka z tego biura! Pozdrawiam serdecznie
czerwiec 2023, Google
Magdalena Kalemba-Borowczak
Super profesjonalna organizacja wycieczek z zapewnieniem kompetentnych pilotów, przewodników i kierowców. Wyjątkowo przyjazna atmosfera i łatwość w nawiązywaniu kontaktów. Polecam.
maj 2023, Google
Ewa Cieśla - Gancarz
Chorzów - Tarnowskie Góry to kolejna udana wycieczka z biurem SeeKraków. Kontakt z biurem, oferta, organizacja wycieczki, autokar, punktualność - wszystko na najwyższym poziomie. Polecam
maj 2023, Google
Monika Stępień
Współpraca z biurem podczas organizacji wycieczki przebiegła w miłej atmosferze i bez zastrzeżeń. Opiekunowie podczas wycieczki nie musieli się o nic martwić, bo wszystko było dopięte i zorganizowane. Uczniowie zadowoleni z wycieczki szkolnej. Podoba im sie program i realizacja wyjazdu. Widać było, że byli zacieawieni opowieściami przewidników.
styczeń 2023, Google
Katarzyna Bielecka
Wycieczka do Krakowa na wysokim poziomie, autokar, pani przewodnik, hotel, wszystko bez zarzutu. Polecam!!!
maj 2023, Google
Marta Br
Miła i fachowa obsługa, bardzo dobry kontakt, uczestnicy wycieczki zadowoleni. Szczerze polecam
maj 2023, Google
Rafał Adamski
16 godzin temuNOWA Bardzo dobra organizacja wycieczki szkolnej! Już się możemy doczekać kolejnej współpracy. Pozdrawiam serdecznie :)
listopad 2023, Google