Grupa młodych osób w czasie wycieczki.

Co spakować na wyjazd za granicę? 10 niezbędników!

23 czerwca 2023

Podczas przygotowań do wyjazdu należy dokładnie przemyśleć, co powinniśmy ze sobą zabrać. Z pewnością każdy zna ten napływ stresu, gdy przed samym wyjściem z domu pojawia się myśl „czy na pewno mam wszystko?” Szczególnie, gdy w planach mamy wyjazd za granicę. Możliwe, że wielu z Was ma swój sposób na to, by pakowanie przebiegło szybko i sprawnie. Pragniemy jednak zaoferować Wam małą pomoc i przedstawić krótką listę, która dokładnie mówi co zabrać na wyjazd.

Lista rzeczy na wyjazd za granicę

1. Ubrania

Ten punkt w dużej mierze będzie zależał od tego, gdzie i na jak długo się wybieramy. Planując wyjazd za granicę należy dokładnie przemyśleć czego będziemy potrzebować. Wybór odpowiednich ubrań jest kluczowy, ponieważ pogoda, kultura i aktywności, które będziemy podejmować, mogą znacznie się różnić od naszego codziennego otoczenia. Warto być przygotowanym na każdą okoliczność. Nie można jednak przesadzić w drugą stronę. To, co warto spakować na wyjazd, to z pewnością lekki ubiór oraz coś, co możemy założyć na wierzch. Dostosujmy to do prognozowanej pogody oraz obszarów jakie zamierzamy odwiedzać. Dobrze jest przemyśleć sobie, czy będziemy odwiedzać jakieś miejsca o charakterze kulturalnym lub religijnym, gdyż tam może być wymagany konkretny ubiór. Klasycznie, pamiętajmy o dobrze dopasowanym obuwiu. Dodatkowo, lepiej mieć też drugą parę butów na zmianę.

2. Jakie leki wziąć na wyjazd za granicę?

W przypadku leków, w pierwszej kolejności pamiętajmy o tych środkach, które przyjmujemy regularnie, a bez których nie jesteśmy w stanie normalnie funkcjonować. Tu warto zaznaczyć, że często mogą to być leki dostępne na receptę. One koniecznie muszą znaleźć się na liście rzeczy na wyjazd za granicę, gdyż możemy ich nie otrzymać w aptekach zagranicznych.

Innymi środkami, które nie są niezbędne, ale warto spakować je na wyjazd, to środki przeciwbólowe, przeciwalergiczne, czy takie, które pomogą nam w przypadku problemów żołądkowych. Aby uniknąć problemów związanych z barierą językową, czy też dostępnością danego leku, lepiej wziąć ze sobą sprawdzone środki.

W dalszym ciągu miejmy na uwadze miejsce, do którego się wybieramy. Być może nie będziemy przemierzać trudnych terenów, jednak dobrze mieć przy sobie apteczkę pierwszej pomocy. Może się ona przydać szczególnie, gdy w grę wchodzi wyjazd dziecka za granicę. Wypadki się zdarzają i lepiej być przygotowanym na to, by móc szybko zareagować.

3. Artykuły higieniczne

Nie zapominajmy o rzeczach, które bezpośrednio przekładają się na nasze zdrowie. Do nich zalicza się m.in. artykuły higieniczne. Zapewne większość z nas ma przy sobie chusteczki. Ich także nie powinno zabraknąć podczas wyjazdy za granicę. Dobrą alternatywą lub dodatkiem są chusteczki nawilżane. Oprócz nich powinno się także znaleźć miejsce na plastry i opatrunki, środki antybakteryjne, a także artykuły typowo kosmetyczne. Możemy tutaj uwzględnić mydło, szczoteczkę i pastę do zębów (o których chyba najczęściej się zapomina) i dezodorant.

4. Dokumenty

Niezależnie od tego, czy wybieramy się za granicę, czy też wybieramy bardziej lokalne podróże, powinniśmy mieć przy sobie dokumenty tożsamości. Przemierzając Europę zazwyczaj wystarczy mieć przy sobie dowód osobisty, ale pamiętajmy, że chcąc odwiedzić kraje spoza Unii Europejskiej musimy mieć ważny paszport.

Coraz częściej wycieczki dla dzieci organizowane są jako wyjazd za granicę. Mogą to być wyjazdy do Grecji, Hiszpanii, czy chociażby do Bułgarii. Tutaj również powinniśmy zachować szczególną ostrożność. Upewnijmy się, że dziecko ma ważną legitymację szkolną i paszport. Często wymagana jest także zgoda na wyjazd dziecka za granicę, którą podpisuje prawny opiekun.

Na końcu, upewnijmy się również, że posiadamy przy sobie bilet. Czy to na pociąg, autobus lub samolot – powinniśmy go mieć przy sobie. Dla pewności warto mieć go nie tylko w wersji elektronicznej, ale także papierowej. Sprzęty elektroniczne bywają zawodne i dobrze jest przygotować się na sytuację, gdy może on zwyczajnie nie działać.

5. Gotówka i karta

Przygotowując się do wyjazdu za granicę, koniecznie upewnijmy się, że posiadamy pieniądze we właściwej walucie. Dużo krajów w Europie posługuje się euro, jednak nie można ślepo zakładać, że tam gdzie jedziemy na pewno też tak jest.

Możemy mieć pieniądze w gotówce, ale nie zapominajmy o karcie. Coraz częściej płaci się bezgotówkowo, więc powinniśmy być przygotowani na taką ewentualność. Niektóre kraje nie mają nawet biletów w komunikacji miejskiej. Płaci się poprzez skanowanie karty płatniczej.

6. Mapy i przewodniki

Coraz częściej posługujemy się smartfonami, aby znaleźć interesujące nas miejsca, czy też zwyczajnie odszukać właściwą trasę. Nie lekceważmy jednak tradycyjnych źródeł informacji. Przewodniki i mapy to zdecydowanie coś, co warto uwzględniać na liście rzeczy do zabrania na wyjazd. Będąc za granicą może zdarzyć się, że trafimy w miejsce gdzie nie będzie zasięgu, czy też skończy nam się pakiet danych. W takich sytuacjach uratują nas tradycyjne, papierowe mapy lub przewodniki.

7. Książki

W czasie podróży często szukamy jakiejś rozrywki, aby czas szybciej zleciał. Niejednokrotnie sięgamy po smartfon, tablet, czy też przenośne konsole. Dla wielu osób przejazd z punktu A do punktu B, to także świetna okazja, by sięgnąć po książkę. Być może mamy lekturę, do której ciężko nam się zabrać na co dzień? A może mamy tzw. „półkę wstydu” z książkami czekającymi aż do nich wrócimy? W każdym razie, warto dodać jakiś tytuł do listy rzeczy do zabrania na wyjazd za granicę.

8. Elektronika i ładowarki

Żyjemy w czasach, gdy bez telefonu ciężko jest sobie poradzić. W większości przypadków będą one doskonałą pomocą. W końcu praktycznie każdy ma teraz dostęp do internetu, co za tym idzie, każdy może bez problemu sprawdzić drogę, skorzystać z tłumacza, czy też poszukać ciekawych obiektów do obejrzenia w danym miejscu. Jest to idealne rozwiązanie podczas wyjazdów za granicę. Pamiętajmy jednak, że sprzęt elektroniczny nie jest niezawodny. Zawsze upewnijmy się, że mamy ze sobą ładowarkę. Co więcej – upewnijmy się, że mamy właściwą wtyczkę. Jadąc za granicę możemy się bardzo zdziwić. W niektórych krajach gniazdka w ścianach wyglądają inaczej niż w Polsce.

Tradycyjnie, dobrze być przygotowanym na dłuższą wędrówkę. Tutaj świetnym wyposażeniem będzie powerbank, który zapewni nam dłuższe funkcjonowanie telefonu, czy też tabletu.

9. Zestaw podręczny

„Przezorny zawsze ubezpieczony” – to zdanie powinno być mottem każdego, kto lubi podróże. Zestaw podręczny, to tak naprawdę absolutne minimum, które powinniśmy mieć przy sobie. Każdy indywidualnie może określić, co to będzie. Z pewnością możemy polecić, aby wpisać na listę telefon, chusteczki, dokumenty tożsamości, pieniądze i w razie potrzeby leki. Jeżeli według Was jest coś, co jeszcze powinno być w takim „niezbędniku”, to nie zapomnijcie dodać go do własnej listy.

10. Zgoda na wyjazd dziecka za granicę

Wspomnieliśmy już o tym wcześniej, jednak warto to powtórzyć. Pamiętajmy, że jeśli decydujemy się na puszczenie swojego dziecka na wycieczkę, to musimy napisać odpowiedni dokument. Szczególnie, gdy jest to podróż do innego kraju. Zawsze powinniśmy się upewnić, że zgoda na wyjazd dziecka za granicę trafiła do opiekuna. Inaczej wszystkie plany pójdą na marne, a przy tym można się liczyć z wyrzuceniem pieniędzy w błoto. Takie wyjazdy często wymagają wpłacenia zaliczki, która jest bezzwrotna.

Podsumowanie

Przygotowując listę rzeczy do zabrania na wyjazd za granicę, powinniśmy kierować się głównie tym, co jest dla nas niezbędne na co dzień. Oczywiście, trzeba też przemyśleć, co będzie dostępne na miejscu. Przecież codziennie używamy sztućców, ale nikt nie będzie brał ze sobą całego kompletu, prawda? Natomiast pamiętajmy o tym, aby mieć się w co ubrać, mieć czym zapłacić, mieć dokument tożsamości i sposób by się kontaktować z innymi. Mając to odhaczone, jesteśmy już na dobrej drodze, by sprawnie się spakować na wyjazd.

Przeczytaj opinie o nas

Marcin Hyrlicki
Klasa córki skorzystała ostatnio z oferty Wyjazdy Szkolne i wybrali się do Muzeum Chleba do Radzionkowa. Sama organizacja wycieczki i kontakt z biurem przebiegła rewelacyjnie. Na każde pytanie pojawiała się szybka i rzeczowa odpowiedź. Pani Agnieszka zawsze szybko odpisuje, a w czasie rozmowy telefonicznej udziela natychmiast odpowiedzi na każde pytanie. A sama wycieczka ze wszystkimi szczegółami była dopięta na tip top. Klasa i wychowawczyni byli zachwyceni wysoką kulturą pani przewodnik i pana kierowcy. Dzieciaki wróciły mega zadowolone. Przed nami kolejna wycieczka i podobnie jak za pierwszym razem sama organizacja przebiega wzorowo. Bardzo polecam Wyjazdy Szkolne.
maj 2022, Facebook
Ania Te
Bardzo polecam firmę Wyjazdy Szkolne! Świetny kontakt z Panią Menager Agnieszką, która jest bardzo profesjonalną osobą. Pani Agnieszka zawsze odpisuje na wiadomości, doradzi, pomoże. Autokar, który na nas czekał pod szkołą - nowoczesny i czysty, a Pan Mateusz - kierowca - bardzo miły i kompetentny, także podróż do Katowic minęła nam bardzo przyjemnie (i co najważniejsze - bezpiecznie;)) Bajka Pana Kleksa to niezwykłe miejsce - zabawy ruchowe, wspaniali animatorzy i warsztaty - jest co robić w tej magicznej krainie Dzieci wróciły z dzisiejszej wycieczki bardzo zadowolone, co jest najważniejszym wyznacznikiem i najlepszą recenzją.
październik 2021, Facebook
Anna Rolkiewicz
Wyjazdy Szkolne to organizator, który wie, jak zaciekawić młodych podróżników, jak dobrze zorganizować im czas i dać rozrywkę, która ich wciągnie i przede wszystkim pozostawi wyjątkowe wspomnienia. To organizator, który w tych szalonych i niepewnych czasach potrafi dostosować się do potrzeb, możliwości i szybko reagować na pojawiające się komplikacje. Pomoże na etapie wyboru oferty lub stworzy ją specjalnie dla żądnej przygód grupy. Według mnie wyjątkowy i godny zaufania. Polecam.
wrzesień 2021, Facebook
Małgorzata Sobczak
Szczerze polecam. Super kontakt z: - pilotem/przewodnikiem (reagował na potrzeby, dzielił się wiedzą, był odpowiedzialny za uczestników, służył pomocą) - kierowcą, który prowadził bezpiecznie i również służył pomocą - oraz Panią Kamilą, jako przedstawicielem biura, która rzeczowo przedstawiła ofertę, była elastyczna w kwestii terminu, i chociaż na odległość to prowadziła "jak dziecko za rękę", a także do końca interesowała się i monitorowała wyjazd.
czerwiec 2023, Google
Ewelina Rękas
Z całego serca polecam Wyjazdy Szkolne jako organizatora wycieczek. Mój syn był kolejny raz na wyjeździe z nimi i za każdym, zarówno on jak i cała klasa wracają bardzo zadowoleni. Oferta różnorodna, świetni przewodnicy, nowoczesne i wygodne autokary. Pani Agnieszka bardzo kompetentna i pomocna na każdym etapie, począwszy od pomocy przy wyborze miejsca po powrót z wycieczki! Ocena 6/5!
wrzesień 2021, Facebook
Iza Kownacka
Na początku czerwca byłam z uczniami klasy 8 na Zielonej Szkole w Krakowie. Pani Kamila Herman zaplanowałam cały wyjazd ( noclegi, wyżywienia, transport lokalny jak i biletów wstępu) profesjonalnie!!! Cały czas byłam w kontakcie z biurem. Pani przewodnik Maria to skarbnica wiedzy, z odpowiednim podejściem do młodzieży. Cała grupa bardzo zadowolona!!! Szczerze polecam.
sierpień 2023, Google
Anna Albrecht
Fajna organizacja wycieczek. Dwudniowa w Pieniny oraz jednodniowa do Pszczyny. Wszystko sprawnie zostało załatwione. Kontakt szybki zarówno mailowy jak i telefoniczny. Przewodnicy super. Autokary wygodne, czyste i bezpieczne. Dziękujemy bardzo.
lipiec 2023, Google
Ewa Pilawska
Doskonała organizacja, dograna w każdym szczególe, a cena lepsza niż gdybyśmy próbowali wszystko na własną rękę ogarniać :) polecam!
czerwiec 2023, Facebook
JM
Serdecznie polecam wyjazdy z biurem Seekrakow. Nasza wycieczka odbyła się do Centrum Nauki Leonardo Da Vinci. Przez cały czas była z nami Pani przewodnik/opiekun wycieczki, która również podczas podróży autokarem ciekawie opowiadała o miejscach które mijaliśmy po drodze. Polecam w 100%.
czerwiec 2023, Google
Ewa Szczecińska
Wspaniała organizacja wycieczki szkolnej. Pełny profesjonalizm Pani Kamili. Wszystko dopięte i zorganizowane na najwyższym poziomie – opieka pilota, transport i miejsce noclegowe. Opiekunowie i uczniowie z SP 2 w Mielcu bardzo dziękują.
czerwiec 2023, Google
Sławek Nauczyciel
Pojechaliśmy w Pieniny z klasą. Mieliśmy piękną, słoneczną pogodę, wszystko się udało zgodnie z planem. Pani Paulina jako przewodnik i opiekun grupy sprawdziła się rewelacyjnie, każdą naszą sprawę załatwiała i nie musieliśmy się niczym martwić. Pan Jakub, nasz kierowca, bardzo życzliwy i wyrozumiały człowiek. Jedzenie w pensjonacie było bardzo dobre. Spędziliśmy bardzo przyjemnie czas bez żadnego stresu i martwienia się, że gdzieś nie zdążymy. Bardzo dobrze zaplanowana wycieczka. Cena przystępna, a uczniowie zadowoleni. Z pewnością będę polecał Państwa biuro innym nauczycielom oraz na przyszłość zapewne będę korzystał z Państwa usług.
październik 2023, Google
Joanna Jedrzejewska
Bardzo udana zielona szkoła do Krakowa! Wspaniały kontakt, wspaniała organizacja.! Polecam z całego serca! To nasza pierwsza ale nie ostatnia wycieczka z tego biura! Pozdrawiam serdecznie
czerwiec 2023, Google
Magdalena Kalemba-Borowczak
Super profesjonalna organizacja wycieczek z zapewnieniem kompetentnych pilotów, przewodników i kierowców. Wyjątkowo przyjazna atmosfera i łatwość w nawiązywaniu kontaktów. Polecam.
maj 2023, Google
Ewa Cieśla - Gancarz
Chorzów - Tarnowskie Góry to kolejna udana wycieczka z biurem SeeKraków. Kontakt z biurem, oferta, organizacja wycieczki, autokar, punktualność - wszystko na najwyższym poziomie. Polecam
maj 2023, Google
Monika Stępień
Współpraca z biurem podczas organizacji wycieczki przebiegła w miłej atmosferze i bez zastrzeżeń. Opiekunowie podczas wycieczki nie musieli się o nic martwić, bo wszystko było dopięte i zorganizowane. Uczniowie zadowoleni z wycieczki szkolnej. Podoba im sie program i realizacja wyjazdu. Widać było, że byli zacieawieni opowieściami przewidników.
styczeń 2023, Google
Katarzyna Bielecka
Wycieczka do Krakowa na wysokim poziomie, autokar, pani przewodnik, hotel, wszystko bez zarzutu. Polecam!!!
maj 2023, Google
Marta Br
Miła i fachowa obsługa, bardzo dobry kontakt, uczestnicy wycieczki zadowoleni. Szczerze polecam
maj 2023, Google
Rafał Adamski
16 godzin temuNOWA Bardzo dobra organizacja wycieczki szkolnej! Już się możemy doczekać kolejnej współpracy. Pozdrawiam serdecznie :)
listopad 2023, Google