Dziewczynka na plaży, która smaruje się kremem do opalania po twarzy.

Kąpiele słoneczne – jakie niosą zagrożenie?

21 czerwca 2023

Podczas wakacyjnych wyjazdów jednym z największych zagrożeń, choć nie zawsze oczywistym są promienie słoneczne, które wbrew pozorom czyhają na nas wszędzie, nawet w cieniu czy pomieszczeniu, do którego dostają się przez szybę. Jak więc skutecznie chronić się przed ich działaniem?

Czym tak naprawdę jest promieniowanie UV?

Każdy orientuje się mniej więcej czym jest promieniowanie UV. Warto jednak zapoznać się z tym tematem nieco bliżej.
Najbardziej istotny podział promieni UV prezentuje się następująco:

  • promienie UVA – docierają do skóry właściwej, są odpowiedzialne za przyspieszone starzenie
  • promienie UVB – wywołują na skórze rumień podczas opalania

Przed negatywnymi skutkami promieni słonecznych jesteśmy w stanie się zabezpieczyć dzięki filtrom SPF (Sun Protection Factor) dostosowanym do naszej skóry oraz pamiętając o regularnej reaplikacji mniej więcej co 2 godziny.

Jak wybrać odpowiedni krem z filtrem SPF dla dzieci?

Kosmetyki chroniące dzieci przed promieniowaniem UV powinny mieć filtr SPF 50+. Wybierając krem z filtrem dla dziecka powinno się także zwracać uwagę na to, czy producent wykonał badania i oznaczył produkt faktorem PA – informującym o skuteczności ochrony przed promieniowaniem UVA. Należy jednak pamiętać o reaplikacji kremu z filtrem co około 2 godziny, szczególnie w przypadku dzieci, które zapewne będą bawić się się w wodzie czy na piasku, przez co krem będzie się szybciej ścierał.

Koszulki UV dla dzieci

Myśląc nad odpowiednim zaopatrzeniem chroniącym dziecko przed słońcem, warto rozważyć zakup koszulki UV. Jest to odzież chroniąca przed szkodliwym promieniowaniem. Na rynku dostępne są nie tylko koszulki. Popularne są też stroje kąpielowe, czy kapelusze i czapki.

Obawy rodziców względem oparzeń na skórze ich dzieci zmaleją, gdy będą pewni sposobnej ochrony. Na przykład poprzez korzystanie z produktów znanych, sprawdzonych marek, bądź zakup za pośrednictwem poleceń znajomych czy rodziny. Tym sposobem możemy zapewnić zwiększoną, wygodną ochronę dla naszych pociech.

Inne sposoby pozwalające na bezpieczne opalanie

Należy pamiętać, że samo zabezpieczenie się filtrem SPF może jednak nie być wystarczające. Jest wiele innych niezbędników pozwalających na ochronę przed słońcem – można nawet samemu stworzyć ochronę słoneczną, na przykład za pomocą zwykłego parasola, koca i kijków, czy też namiotu. Koniecznością jest jednak zabranie ze sobą na wypoczynek odpowiedniego zaopatrzenia.

Ochrona przeciwsłoneczna – lista niezbędników:

  • koc bądź ręcznik
  • parasolka
  • czapka z daszkiem
  • okulary przeciwsłoneczne
  • składany leżak lub krzesło
  • zapasowy krem z filtrem
  • przewiewne ubrania
  • namiot

Oparzenia słoneczne – jakie są rodzaje oparzeń i ich objawy?

Czasami jednak, mimo starań, zdarza się nam zbyt długo przebywać na słońcu – przez co pojawiają się oparzenia słoneczne. Pierwsze symptomy ujawniają się zwykle po kilku godzinach od ekspozycji na słońce. Objawy oparzeń stopnia I to zaczerwienienia skóry oraz ból w podrażnionych miejscach. Dolegliwości te zwykle ustępują po 2-3 dniach. Natomiast w przypadku oparzeń stopnia II pojawiają się również pęcherze wypełnione płynem surowiczym. Efekty utrzymują się o wiele dłużej, bo nawet kilka tygodni. Oparzenia słoneczne III stopnia występują stosunkowo rzadko, charakteryzują się brakiem reakcji skóry na dotyk, jak gdyby skóra była martwa. Dla tego rodzaju oparzeń niezbędna jest konsultacja z lekarzem.

Co na oparzenia słoneczne?

W momencie zauważenia pierwszych objawów w postaci zaczerwienienia bądź pieczenia należy schłodzić poparzone miejsce zimnym okładem lub poprzez wzięcie chłodnego prysznica. Następnie dobrze będzie posmarować dany obszar specjalnym kremem bądź maścią na oparzenia słoneczne.
Przy oparzeniach II stopnia nie powinno się przekłuwać pojawiających się pęcherzy, gdyż może to skutkować zakażeniem. Zarówno
w przypadku oparzeń III jak i II stopnia konieczna jest konsultacja
z lekarzem, szczególnie jeśli pojawiają się symptomy takie jak wysoka temperatura czy zawroty głowy.W razie poważniejszych oparzeń stosuje się opatrunki
z solą srebrową sulfadiazyny, sulfatiazolu lub z bacytracyną.

Ryzyko czerniaka

Czerniak to rodzaj raka skóry, który rozpoczyna się w komórkach produkujących pigment w skórze. Spowodowany jest uszkodzeniem DNA w komórkach skóry poprzez wyeksponowanie jej na słońce. Ponad 90% przypadków czerniaka jest spowodowanych wystawieniem na promieniowanie UV.

Objawy

Symptomy czerniaka mogą być różne lecz najczęściej jest to rozwój nowego znamienia lub zmiany w istniejącym już znamieniu. Dlatego właśnie powinno się je zakrywać w przypadku dłuższego wystawienia na słońce, chociażby zwykłym plastrem.

Istnieją różne stadia (od O do IV), które świadczą o prawdopodobieństwu rozprzestrzenienia się czerniaka na inne części ciała. Im wcześniejsze stadium, tym mniejsze owe prawdopodobieństwo
i tym większa szansa uleczalności nowotworu.

Warto mieć na uwadze, że ciemne mole z nieregularnym kształtem lub wieloma kolorami są bardziej prawdopodobne jako czerniaki rakowe. Najlepiej byłoby skonsultować wszelkie podejrzenia z lekarzem.

Przeczytaj opinie o nas

Marcin Hyrlicki
Klasa córki skorzystała ostatnio z oferty Wyjazdy Szkolne i wybrali się do Muzeum Chleba do Radzionkowa. Sama organizacja wycieczki i kontakt z biurem przebiegła rewelacyjnie. Na każde pytanie pojawiała się szybka i rzeczowa odpowiedź. Pani Agnieszka zawsze szybko odpisuje, a w czasie rozmowy telefonicznej udziela natychmiast odpowiedzi na każde pytanie. A sama wycieczka ze wszystkimi szczegółami była dopięta na tip top. Klasa i wychowawczyni byli zachwyceni wysoką kulturą pani przewodnik i pana kierowcy. Dzieciaki wróciły mega zadowolone. Przed nami kolejna wycieczka i podobnie jak za pierwszym razem sama organizacja przebiega wzorowo. Bardzo polecam Wyjazdy Szkolne.
maj 2022, Facebook
Ania Te
Bardzo polecam firmę Wyjazdy Szkolne! Świetny kontakt z Panią Menager Agnieszką, która jest bardzo profesjonalną osobą. Pani Agnieszka zawsze odpisuje na wiadomości, doradzi, pomoże. Autokar, który na nas czekał pod szkołą - nowoczesny i czysty, a Pan Mateusz - kierowca - bardzo miły i kompetentny, także podróż do Katowic minęła nam bardzo przyjemnie (i co najważniejsze - bezpiecznie;)) Bajka Pana Kleksa to niezwykłe miejsce - zabawy ruchowe, wspaniali animatorzy i warsztaty - jest co robić w tej magicznej krainie Dzieci wróciły z dzisiejszej wycieczki bardzo zadowolone, co jest najważniejszym wyznacznikiem i najlepszą recenzją.
październik 2021, Facebook
Anna Rolkiewicz
Wyjazdy Szkolne to organizator, który wie, jak zaciekawić młodych podróżników, jak dobrze zorganizować im czas i dać rozrywkę, która ich wciągnie i przede wszystkim pozostawi wyjątkowe wspomnienia. To organizator, który w tych szalonych i niepewnych czasach potrafi dostosować się do potrzeb, możliwości i szybko reagować na pojawiające się komplikacje. Pomoże na etapie wyboru oferty lub stworzy ją specjalnie dla żądnej przygód grupy. Według mnie wyjątkowy i godny zaufania. Polecam.
wrzesień 2021, Facebook
Małgorzata Sobczak
Szczerze polecam. Super kontakt z: - pilotem/przewodnikiem (reagował na potrzeby, dzielił się wiedzą, był odpowiedzialny za uczestników, służył pomocą) - kierowcą, który prowadził bezpiecznie i również służył pomocą - oraz Panią Kamilą, jako przedstawicielem biura, która rzeczowo przedstawiła ofertę, była elastyczna w kwestii terminu, i chociaż na odległość to prowadziła "jak dziecko za rękę", a także do końca interesowała się i monitorowała wyjazd.
czerwiec 2023, Google
Ewelina Rękas
Z całego serca polecam Wyjazdy Szkolne jako organizatora wycieczek. Mój syn był kolejny raz na wyjeździe z nimi i za każdym, zarówno on jak i cała klasa wracają bardzo zadowoleni. Oferta różnorodna, świetni przewodnicy, nowoczesne i wygodne autokary. Pani Agnieszka bardzo kompetentna i pomocna na każdym etapie, począwszy od pomocy przy wyborze miejsca po powrót z wycieczki! Ocena 6/5!
wrzesień 2021, Facebook
Iza Kownacka
Na początku czerwca byłam z uczniami klasy 8 na Zielonej Szkole w Krakowie. Pani Kamila Herman zaplanowałam cały wyjazd ( noclegi, wyżywienia, transport lokalny jak i biletów wstępu) profesjonalnie!!! Cały czas byłam w kontakcie z biurem. Pani przewodnik Maria to skarbnica wiedzy, z odpowiednim podejściem do młodzieży. Cała grupa bardzo zadowolona!!! Szczerze polecam.
sierpień 2023, Google
Anna Albrecht
Fajna organizacja wycieczek. Dwudniowa w Pieniny oraz jednodniowa do Pszczyny. Wszystko sprawnie zostało załatwione. Kontakt szybki zarówno mailowy jak i telefoniczny. Przewodnicy super. Autokary wygodne, czyste i bezpieczne. Dziękujemy bardzo.
lipiec 2023, Google
Ewa Pilawska
Doskonała organizacja, dograna w każdym szczególe, a cena lepsza niż gdybyśmy próbowali wszystko na własną rękę ogarniać :) polecam!
czerwiec 2023, Facebook
JM
Serdecznie polecam wyjazdy z biurem Seekrakow. Nasza wycieczka odbyła się do Centrum Nauki Leonardo Da Vinci. Przez cały czas była z nami Pani przewodnik/opiekun wycieczki, która również podczas podróży autokarem ciekawie opowiadała o miejscach które mijaliśmy po drodze. Polecam w 100%.
czerwiec 2023, Google
Ewa Szczecińska
Wspaniała organizacja wycieczki szkolnej. Pełny profesjonalizm Pani Kamili. Wszystko dopięte i zorganizowane na najwyższym poziomie – opieka pilota, transport i miejsce noclegowe. Opiekunowie i uczniowie z SP 2 w Mielcu bardzo dziękują.
czerwiec 2023, Google
Sławek Nauczyciel
Pojechaliśmy w Pieniny z klasą. Mieliśmy piękną, słoneczną pogodę, wszystko się udało zgodnie z planem. Pani Paulina jako przewodnik i opiekun grupy sprawdziła się rewelacyjnie, każdą naszą sprawę załatwiała i nie musieliśmy się niczym martwić. Pan Jakub, nasz kierowca, bardzo życzliwy i wyrozumiały człowiek. Jedzenie w pensjonacie było bardzo dobre. Spędziliśmy bardzo przyjemnie czas bez żadnego stresu i martwienia się, że gdzieś nie zdążymy. Bardzo dobrze zaplanowana wycieczka. Cena przystępna, a uczniowie zadowoleni. Z pewnością będę polecał Państwa biuro innym nauczycielom oraz na przyszłość zapewne będę korzystał z Państwa usług.
październik 2023, Google
Joanna Jedrzejewska
Bardzo udana zielona szkoła do Krakowa! Wspaniały kontakt, wspaniała organizacja.! Polecam z całego serca! To nasza pierwsza ale nie ostatnia wycieczka z tego biura! Pozdrawiam serdecznie
czerwiec 2023, Google
Magdalena Kalemba-Borowczak
Super profesjonalna organizacja wycieczek z zapewnieniem kompetentnych pilotów, przewodników i kierowców. Wyjątkowo przyjazna atmosfera i łatwość w nawiązywaniu kontaktów. Polecam.
maj 2023, Google
Ewa Cieśla - Gancarz
Chorzów - Tarnowskie Góry to kolejna udana wycieczka z biurem SeeKraków. Kontakt z biurem, oferta, organizacja wycieczki, autokar, punktualność - wszystko na najwyższym poziomie. Polecam
maj 2023, Google
Monika Stępień
Współpraca z biurem podczas organizacji wycieczki przebiegła w miłej atmosferze i bez zastrzeżeń. Opiekunowie podczas wycieczki nie musieli się o nic martwić, bo wszystko było dopięte i zorganizowane. Uczniowie zadowoleni z wycieczki szkolnej. Podoba im sie program i realizacja wyjazdu. Widać było, że byli zacieawieni opowieściami przewidników.
styczeń 2023, Google
Katarzyna Bielecka
Wycieczka do Krakowa na wysokim poziomie, autokar, pani przewodnik, hotel, wszystko bez zarzutu. Polecam!!!
maj 2023, Google
Marta Br
Miła i fachowa obsługa, bardzo dobry kontakt, uczestnicy wycieczki zadowoleni. Szczerze polecam
maj 2023, Google
Rafał Adamski
16 godzin temuNOWA Bardzo dobra organizacja wycieczki szkolnej! Już się możemy doczekać kolejnej współpracy. Pozdrawiam serdecznie :)
listopad 2023, Google