Grupa podróżująca z opiekunem

Opiekunowie na wycieczce szkolnej

12 września 2022

Wycieczka szkolna wiąże się z tym, że pod opieką nauczyciela będzie duża grupa uczniów. Z jednej strony to dobrze, bo warto brać udział w różnych wyjazdach. Z drugiej, oznacza to dodatkowy natłok obowiązków. Jeśli biuro podróży nie pomaga szkole w organizacji, to wiele kwestii spada na nauczyciela. Mowa o celu, kierunku, transporcie, ewentualnym noclegu i bezpieczeństwie uczestników. Na szczęście można liczyć na opiekunów, którzy są w stanie udzielić potrzebnego wsparcia podczas wyjazdu.

liczba opiekunów na wycieczce

Liczba opiekunów według przepisów

Na początku warto zaznaczyć, że przepisy prawa oświatowego nie regulują szczegółowo kwestii związanych z liczbą  opiekunów na wycieczkach klasowych. Mowa o § 32 ust. 1 rozporządzenia MENiS 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach. Możemy natomiast znaleźć zapis tłumaczący na podstawie czego liczba ta  powinna być ustalana. Według § 32 ust. 1 rozporządzenia MENiS 31 grudnia 2002 r. są to: wiek, stopień rozwoju psychofizycznego, stan zdrowia i ewentualna niepełnosprawność osób powierzonych opiece szkoły lub placówki, a także specyfika zajęć, imprez i wycieczek oraz warunki, w jakich będą się one odbywać.

Liczba opiekunów w praktyce

W związku z powyższym, liczba opiekunów biorących udział w wycieczce klasowej powinna być ustalana każdorazowo przez dyrektora szkoły. Warto wziąć pod uwagę charakter wyjazdu, jego cel, czas i liczbę osób w grupie. Bywa, że podczas wycieczki miejskiej lub na łagodnym terenie wystarczy 1 opiekun na 15 dzieci. Z kolei, wyprawa w góry, na rowery, kajaki lub narty powinna odbywać się pod nadzorem 1 opiekuna na grupę od 5 – 10 dzieci. Również jest to zależne od wieku, rozwoju i poziomu trudności danej wycieczki.

Oferta biura Wyjazdyszkole.pl

Niezależnie od tego, czy Wasza wycieczka będzie składała się z większej lub mniejszej liczby osób, znajdziecie u nas coś dla siebie. Organizujemy wyjazdy w wiele ciekawych miejsc w całej Polsce. Dysponujemy także flotą pojazdów, która z pewnością pomieści całą Waszą grupę. Zapraszamy do kontaktu w celu poznania szczegółów.

Przeczytaj opinie o nas

Marcin Hyrlicki
Klasa córki skorzystała ostatnio z oferty Wyjazdy Szkolne i wybrali się do Muzeum Chleba do Radzionkowa. Sama organizacja wycieczki i kontakt z biurem przebiegła rewelacyjnie. Na każde pytanie pojawiała się szybka i rzeczowa odpowiedź. Pani Agnieszka zawsze szybko odpisuje, a w czasie rozmowy telefonicznej udziela natychmiast odpowiedzi na każde pytanie. A sama wycieczka ze wszystkimi szczegółami była dopięta na tip top. Klasa i wychowawczyni byli zachwyceni wysoką kulturą pani przewodnik i pana kierowcy. Dzieciaki wróciły mega zadowolone. Przed nami kolejna wycieczka i podobnie jak za pierwszym razem sama organizacja przebiega wzorowo. Bardzo polecam Wyjazdy Szkolne.
maj 2022, Facebook
Ania Te
Bardzo polecam firmę Wyjazdy Szkolne! Świetny kontakt z Panią Menager Agnieszką, która jest bardzo profesjonalną osobą. Pani Agnieszka zawsze odpisuje na wiadomości, doradzi, pomoże. Autokar, który na nas czekał pod szkołą - nowoczesny i czysty, a Pan Mateusz - kierowca - bardzo miły i kompetentny, także podróż do Katowic minęła nam bardzo przyjemnie (i co najważniejsze - bezpiecznie;)) Bajka Pana Kleksa to niezwykłe miejsce - zabawy ruchowe, wspaniali animatorzy i warsztaty - jest co robić w tej magicznej krainie Dzieci wróciły z dzisiejszej wycieczki bardzo zadowolone, co jest najważniejszym wyznacznikiem i najlepszą recenzją.
październik 2021, Facebook
Anna Rolkiewicz
Wyjazdy Szkolne to organizator, który wie, jak zaciekawić młodych podróżników, jak dobrze zorganizować im czas i dać rozrywkę, która ich wciągnie i przede wszystkim pozostawi wyjątkowe wspomnienia. To organizator, który w tych szalonych i niepewnych czasach potrafi dostosować się do potrzeb, możliwości i szybko reagować na pojawiające się komplikacje. Pomoże na etapie wyboru oferty lub stworzy ją specjalnie dla żądnej przygód grupy. Według mnie wyjątkowy i godny zaufania. Polecam.
wrzesień 2021, Facebook
Małgorzata Sobczak
Szczerze polecam. Super kontakt z: - pilotem/przewodnikiem (reagował na potrzeby, dzielił się wiedzą, był odpowiedzialny za uczestników, służył pomocą) - kierowcą, który prowadził bezpiecznie i również służył pomocą - oraz Panią Kamilą, jako przedstawicielem biura, która rzeczowo przedstawiła ofertę, była elastyczna w kwestii terminu, i chociaż na odległość to prowadziła "jak dziecko za rękę", a także do końca interesowała się i monitorowała wyjazd.
czerwiec 2023, Google
Ewelina Rękas
Z całego serca polecam Wyjazdy Szkolne jako organizatora wycieczek. Mój syn był kolejny raz na wyjeździe z nimi i za każdym, zarówno on jak i cała klasa wracają bardzo zadowoleni. Oferta różnorodna, świetni przewodnicy, nowoczesne i wygodne autokary. Pani Agnieszka bardzo kompetentna i pomocna na każdym etapie, począwszy od pomocy przy wyborze miejsca po powrót z wycieczki! Ocena 6/5!
wrzesień 2021, Facebook
Iza Kownacka
Na początku czerwca byłam z uczniami klasy 8 na Zielonej Szkole w Krakowie. Pani Kamila Herman zaplanowałam cały wyjazd ( noclegi, wyżywienia, transport lokalny jak i biletów wstępu) profesjonalnie!!! Cały czas byłam w kontakcie z biurem. Pani przewodnik Maria to skarbnica wiedzy, z odpowiednim podejściem do młodzieży. Cała grupa bardzo zadowolona!!! Szczerze polecam.
sierpień 2023, Google
Anna Albrecht
Fajna organizacja wycieczek. Dwudniowa w Pieniny oraz jednodniowa do Pszczyny. Wszystko sprawnie zostało załatwione. Kontakt szybki zarówno mailowy jak i telefoniczny. Przewodnicy super. Autokary wygodne, czyste i bezpieczne. Dziękujemy bardzo.
lipiec 2023, Google
Ewa Pilawska
Doskonała organizacja, dograna w każdym szczególe, a cena lepsza niż gdybyśmy próbowali wszystko na własną rękę ogarniać :) polecam!
czerwiec 2023, Facebook
JM
Serdecznie polecam wyjazdy z biurem Seekrakow. Nasza wycieczka odbyła się do Centrum Nauki Leonardo Da Vinci. Przez cały czas była z nami Pani przewodnik/opiekun wycieczki, która również podczas podróży autokarem ciekawie opowiadała o miejscach które mijaliśmy po drodze. Polecam w 100%.
czerwiec 2023, Google
Ewa Szczecińska
Wspaniała organizacja wycieczki szkolnej. Pełny profesjonalizm Pani Kamili. Wszystko dopięte i zorganizowane na najwyższym poziomie – opieka pilota, transport i miejsce noclegowe. Opiekunowie i uczniowie z SP 2 w Mielcu bardzo dziękują.
czerwiec 2023, Google