na wycieczce

Wycieczka jednodniowa, czy kilkudniowa?

4 listopada 2022

Jeżeli zamierzamy zorganizować wycieczkę szkolną, to warto dokładnie przemyśleć, dokąd zamierzamy pojechać i na jak długo. Ma to bardzo duże znaczenie od strony organizacyjnej. Niezależnie od tego, czy będzie to wycieczka jednodniowa, kilkudniowa, czy może zielona szkoła (lub biała), musimy ją dokładnie przeanalizować. Zastanówmy się co warto jest zobaczyć i ile czasu będziemy potrzebować, aby dało się z takiego wyjazdu jak najwięcej wynieść.

zielona szkoła

Wycieczka jednodniowa, kilkudniowa i zielona szkoła

Planowanie należy zacząć od ustalenia, jaki wyjazd będzie najbardziej korzystny dla uczniów. Częstym argumentem, który przemawia za tym, że warto odwiedzić jakieś miejsce jest nawiązanie tematyczne. Co to oznacza? Być może, temat omawiany na lekcji da się skutecznie rozwinąć poprzez odwiedzenie miejsca bezpośrednio związanego z danym przedmiotem w ciągu wycieczki jednodniowej. Lekcje historii można uzupełnić zwiedzaniem muzeum, lekcje biologii i geografii wizytą w ZOO, a zajęcia plastyczne nabiorą nowego wymiaru, gdy uczniowie odwiedzą miejsca rozwijające wyobraźnię, np. Bajkę Pana Kleksa. Wycieczka do takich obiektów może się zamknąć w jednym dniu. Oczywiście, podobne argumenty przemawiają za wyjazdem kilkudniowym. Ten jednak daje więcej możliwości, choć wiąże się z dodatkowym planowaniem. Szczególnie, jeśli pójdziemy jeszcze krok dalej. Czasami najlepszą opcją może się okazać zielona szkoła. Oprócz transportu do miejsca docelowego, trzeba też uwzględnić transport do atrakcji lokalnych, wyżywienie, nocleg, a w przypadku niektórych miejsc dobrze jest też uwzględnić przewodnika.

Ile dni powinien trwać wyjazd?

Czasami może się zdarzyć, że jeden dzień to za mało. Na takie stwierdzenie składa się kilka czynników. Można tu przytoczyć takie kwestie, jak np.:

  1. Odległość od interesującego nas obiektu. Jeżeli wycieczka miałaby się odbyć aż na drugi koniec kraju, to z pewnością nie będzie ona opłacalna. A w każdym razie, nie w formie wycieczki jednodniowej.
  2. Drugim argumentem może być czas, którym dysponujemy. Jeżeli już ustalimy, że wycieczka zamknie się jednym dniu, to zastanówmy się ile będzie trwało zwiedzanie. Wiadomo, że najlepiej jest zaliczyć jak najwięcej miejsc. Prawdopodobnie będziemy chcieli odwiedzić więcej niż jeden obiekt. A zatem liczymy tutaj czas na dojazd, powrót, zwiedzanie zaplanowanych miejsc, przerwę i czas wolny. Bardzo częstą praktyką jest dawanie uczniom godziny, czy dwóch, aby mogli oni sami zdecydować, co chcą zobaczyć. Szczególnie, jeśli wyjazd jest do miejsca, którego nie odwiedza się zbyt często.
  3. Jeżeli zdecydujemy, że najatrakcyjniejszą opcją będzie wyjazd kilkudniowy, warto zastanowić się, czy może w nim wziąć udział więcej klas. Oczywiście, trzeba tutaj uwzględnić udział większej liczby opiekunów, odpowiedni transport, a do tego nie można zapominać o uczniach, którzy zostają w szkole. Powinni mieć odpowiednio zorganizowane zajęcia.

Wracając do pytania, ile dni powinien trwać wyjazd – to zależy, co chcemy osiągnąć. Jeśli wyprawę możemy zamknąć w jednym dniu, uwzględniając przy tym czas dojazdu i powrotu oraz chwilę wolnego dla uczniów, to śmiało można zdecydować się na taką wycieczkę. Jeżeli jednak wyjazd ten wiązałby się z rezygnacją z niektórych atrakcji, czy obiektów, to może lepiej jeszcze to przemyśleć. Być może bardziej opłacalną opcją byłoby zaplanować wycieczkę kilkudniową. Czasami lepiej jest zapisać tematy, które wstępnie zostaną omówione na lekcji, a rozwinięte będą w późniejszym czasie. Posłużyć temu mogą wyjazdy takie jak biała lub zielona szkoła.

Jak zaplanować wyjazd?

Zaplanowanie wyjazdu może być czasochłonne. Nie każdy może i nie każdy chce się za to zabierać. Jednak szkoda byłoby rezygnować z czegoś, co dla uczniów może mieć ogromną wartość. Każdy taki wyjazd to dodatkowe doświadczenia, lekcje i szanse na odkrycie lub rozwinięcie pasji. Dlatego, coraz częściej można napotkać firmy, które biorą na siebie większość, albo nawet wszystkie kwestie związane z organizowaniem wycieczek. Wliczają się w to wyjazdy jednodniowe, kilkudniowe, czy nawet zielone szkoły.

Do takich firm zaliczają się właśnie Wyjazdyszkolne.pl. Podróże to nasza pasja. Pragniemy dać najmłodszym szansę na dodatkowy rozwój i pozwolić im na poszukiwania swoich zainteresowań. Wiemy, że jest to dla nich ważne. Nawet jeśli teraz może to być dla nich okazja, by uniknąć lekcji, to wierzymy, że w przyszłości może to owocować w nowe zainteresowania i ciekawe wspomnienia.

Jeśli jesteście zainteresowani organizacją wycieczki lub zielonej szkoły, to zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą, w której z pewnością znajdziecie coś odpowiedniego dla Waszych uczniów!

Przeczytaj opinie o nas

Marcin Hyrlicki
Klasa córki skorzystała ostatnio z oferty Wyjazdy Szkolne i wybrali się do Muzeum Chleba do Radzionkowa. Sama organizacja wycieczki i kontakt z biurem przebiegła rewelacyjnie. Na każde pytanie pojawiała się szybka i rzeczowa odpowiedź. Pani Agnieszka zawsze szybko odpisuje, a w czasie rozmowy telefonicznej udziela natychmiast odpowiedzi na każde pytanie. A sama wycieczka ze wszystkimi szczegółami była dopięta na tip top. Klasa i wychowawczyni byli zachwyceni wysoką kulturą pani przewodnik i pana kierowcy. Dzieciaki wróciły mega zadowolone. Przed nami kolejna wycieczka i podobnie jak za pierwszym razem sama organizacja przebiega wzorowo. Bardzo polecam Wyjazdy Szkolne.
maj 2022, Facebook
Ania Te
Bardzo polecam firmę Wyjazdy Szkolne! Świetny kontakt z Panią Menager Agnieszką, która jest bardzo profesjonalną osobą. Pani Agnieszka zawsze odpisuje na wiadomości, doradzi, pomoże. Autokar, który na nas czekał pod szkołą - nowoczesny i czysty, a Pan Mateusz - kierowca - bardzo miły i kompetentny, także podróż do Katowic minęła nam bardzo przyjemnie (i co najważniejsze - bezpiecznie;)) Bajka Pana Kleksa to niezwykłe miejsce - zabawy ruchowe, wspaniali animatorzy i warsztaty - jest co robić w tej magicznej krainie Dzieci wróciły z dzisiejszej wycieczki bardzo zadowolone, co jest najważniejszym wyznacznikiem i najlepszą recenzją.
październik 2021, Facebook
Anna Rolkiewicz
Wyjazdy Szkolne to organizator, który wie, jak zaciekawić młodych podróżników, jak dobrze zorganizować im czas i dać rozrywkę, która ich wciągnie i przede wszystkim pozostawi wyjątkowe wspomnienia. To organizator, który w tych szalonych i niepewnych czasach potrafi dostosować się do potrzeb, możliwości i szybko reagować na pojawiające się komplikacje. Pomoże na etapie wyboru oferty lub stworzy ją specjalnie dla żądnej przygód grupy. Według mnie wyjątkowy i godny zaufania. Polecam.
wrzesień 2021, Facebook
Małgorzata Sobczak
Szczerze polecam. Super kontakt z: - pilotem/przewodnikiem (reagował na potrzeby, dzielił się wiedzą, był odpowiedzialny za uczestników, służył pomocą) - kierowcą, który prowadził bezpiecznie i również służył pomocą - oraz Panią Kamilą, jako przedstawicielem biura, która rzeczowo przedstawiła ofertę, była elastyczna w kwestii terminu, i chociaż na odległość to prowadziła "jak dziecko za rękę", a także do końca interesowała się i monitorowała wyjazd.
czerwiec 2023, Google
Ewelina Rękas
Z całego serca polecam Wyjazdy Szkolne jako organizatora wycieczek. Mój syn był kolejny raz na wyjeździe z nimi i za każdym, zarówno on jak i cała klasa wracają bardzo zadowoleni. Oferta różnorodna, świetni przewodnicy, nowoczesne i wygodne autokary. Pani Agnieszka bardzo kompetentna i pomocna na każdym etapie, począwszy od pomocy przy wyborze miejsca po powrót z wycieczki! Ocena 6/5!
wrzesień 2021, Facebook
Iza Kownacka
Na początku czerwca byłam z uczniami klasy 8 na Zielonej Szkole w Krakowie. Pani Kamila Herman zaplanowałam cały wyjazd ( noclegi, wyżywienia, transport lokalny jak i biletów wstępu) profesjonalnie!!! Cały czas byłam w kontakcie z biurem. Pani przewodnik Maria to skarbnica wiedzy, z odpowiednim podejściem do młodzieży. Cała grupa bardzo zadowolona!!! Szczerze polecam.
sierpień 2023, Google
Anna Albrecht
Fajna organizacja wycieczek. Dwudniowa w Pieniny oraz jednodniowa do Pszczyny. Wszystko sprawnie zostało załatwione. Kontakt szybki zarówno mailowy jak i telefoniczny. Przewodnicy super. Autokary wygodne, czyste i bezpieczne. Dziękujemy bardzo.
lipiec 2023, Google
Ewa Pilawska
Doskonała organizacja, dograna w każdym szczególe, a cena lepsza niż gdybyśmy próbowali wszystko na własną rękę ogarniać :) polecam!
czerwiec 2023, Facebook
JM
Serdecznie polecam wyjazdy z biurem Seekrakow. Nasza wycieczka odbyła się do Centrum Nauki Leonardo Da Vinci. Przez cały czas była z nami Pani przewodnik/opiekun wycieczki, która również podczas podróży autokarem ciekawie opowiadała o miejscach które mijaliśmy po drodze. Polecam w 100%.
czerwiec 2023, Google
Ewa Szczecińska
Wspaniała organizacja wycieczki szkolnej. Pełny profesjonalizm Pani Kamili. Wszystko dopięte i zorganizowane na najwyższym poziomie – opieka pilota, transport i miejsce noclegowe. Opiekunowie i uczniowie z SP 2 w Mielcu bardzo dziękują.
czerwiec 2023, Google
Sławek Nauczyciel
Pojechaliśmy w Pieniny z klasą. Mieliśmy piękną, słoneczną pogodę, wszystko się udało zgodnie z planem. Pani Paulina jako przewodnik i opiekun grupy sprawdziła się rewelacyjnie, każdą naszą sprawę załatwiała i nie musieliśmy się niczym martwić. Pan Jakub, nasz kierowca, bardzo życzliwy i wyrozumiały człowiek. Jedzenie w pensjonacie było bardzo dobre. Spędziliśmy bardzo przyjemnie czas bez żadnego stresu i martwienia się, że gdzieś nie zdążymy. Bardzo dobrze zaplanowana wycieczka. Cena przystępna, a uczniowie zadowoleni. Z pewnością będę polecał Państwa biuro innym nauczycielom oraz na przyszłość zapewne będę korzystał z Państwa usług.
październik 2023, Google
Joanna Jedrzejewska
Bardzo udana zielona szkoła do Krakowa! Wspaniały kontakt, wspaniała organizacja.! Polecam z całego serca! To nasza pierwsza ale nie ostatnia wycieczka z tego biura! Pozdrawiam serdecznie
czerwiec 2023, Google
Magdalena Kalemba-Borowczak
Super profesjonalna organizacja wycieczek z zapewnieniem kompetentnych pilotów, przewodników i kierowców. Wyjątkowo przyjazna atmosfera i łatwość w nawiązywaniu kontaktów. Polecam.
maj 2023, Google
Ewa Cieśla - Gancarz
Chorzów - Tarnowskie Góry to kolejna udana wycieczka z biurem SeeKraków. Kontakt z biurem, oferta, organizacja wycieczki, autokar, punktualność - wszystko na najwyższym poziomie. Polecam
maj 2023, Google
Monika Stępień
Współpraca z biurem podczas organizacji wycieczki przebiegła w miłej atmosferze i bez zastrzeżeń. Opiekunowie podczas wycieczki nie musieli się o nic martwić, bo wszystko było dopięte i zorganizowane. Uczniowie zadowoleni z wycieczki szkolnej. Podoba im sie program i realizacja wyjazdu. Widać było, że byli zacieawieni opowieściami przewidników.
styczeń 2023, Google
Katarzyna Bielecka
Wycieczka do Krakowa na wysokim poziomie, autokar, pani przewodnik, hotel, wszystko bez zarzutu. Polecam!!!
maj 2023, Google
Marta Br
Miła i fachowa obsługa, bardzo dobry kontakt, uczestnicy wycieczki zadowoleni. Szczerze polecam
maj 2023, Google
Rafał Adamski
16 godzin temuNOWA Bardzo dobra organizacja wycieczki szkolnej! Już się możemy doczekać kolejnej współpracy. Pozdrawiam serdecznie :)
listopad 2023, Google