na wycieczce

Wycieczka jednodniowa, czy kilkudniowa?

4 listopada 2022

Jeżeli zamierzamy zorganizować wycieczkę szkolną, to warto dokładnie przemyśleć, dokąd zamierzamy pojechać i na jak długo. Ma to bardzo duże znaczenie od strony organizacyjnej. Niezależnie od tego, czy będzie to wycieczka jednodniowa, kilkudniowa, czy może zielona szkoła (lub biała), musimy ją dokładnie przeanalizować. Zastanówmy się co warto jest zobaczyć i ile czasu będziemy potrzebować, aby dało się z takiego wyjazdu jak najwięcej wynieść.

zielona szkoła

Wycieczka jednodniowa, kilkudniowa i zielona szkoła

Planowanie należy zacząć od ustalenia, jaki wyjazd będzie najbardziej korzystny dla uczniów. Częstym argumentem, który przemawia za tym, że warto odwiedzić jakieś miejsce jest nawiązanie tematyczne. Co to oznacza? Być może, temat omawiany na lekcji da się skutecznie rozwinąć poprzez odwiedzenie miejsca bezpośrednio związanego z danym przedmiotem w ciągu wycieczki jednodniowej. Lekcje historii można uzupełnić zwiedzaniem muzeum, lekcje biologii i geografii wizytą w ZOO, a zajęcia plastyczne nabiorą nowego wymiaru, gdy uczniowie odwiedzą miejsca rozwijające wyobraźnię, np. Bajkę Pana Kleksa. Wycieczka do takich obiektów może się zamknąć w jednym dniu. Oczywiście, podobne argumenty przemawiają za wyjazdem kilkudniowym. Ten jednak daje więcej możliwości, choć wiąże się z dodatkowym planowaniem. Szczególnie, jeśli pójdziemy jeszcze krok dalej. Czasami najlepszą opcją może się okazać zielona szkoła. Oprócz transportu do miejsca docelowego, trzeba też uwzględnić transport do atrakcji lokalnych, wyżywienie, nocleg, a w przypadku niektórych miejsc dobrze jest też uwzględnić przewodnika.

Ile dni powinien trwać wyjazd?

Czasami może się zdarzyć, że jeden dzień to za mało. Na takie stwierdzenie składa się kilka czynników. Można tu przytoczyć takie kwestie, jak np.:

  1. Odległość od interesującego nas obiektu. Jeżeli wycieczka miałaby się odbyć aż na drugi koniec kraju, to z pewnością nie będzie ona opłacalna. A w każdym razie, nie w formie wycieczki jednodniowej.
  2. Drugim argumentem może być czas, którym dysponujemy. Jeżeli już ustalimy, że wycieczka zamknie się jednym dniu, to zastanówmy się ile będzie trwało zwiedzanie. Wiadomo, że najlepiej jest zaliczyć jak najwięcej miejsc. Prawdopodobnie będziemy chcieli odwiedzić więcej niż jeden obiekt. A zatem liczymy tutaj czas na dojazd, powrót, zwiedzanie zaplanowanych miejsc, przerwę i czas wolny. Bardzo częstą praktyką jest dawanie uczniom godziny, czy dwóch, aby mogli oni sami zdecydować, co chcą zobaczyć. Szczególnie, jeśli wyjazd jest do miejsca, którego nie odwiedza się zbyt często.
  3. Jeżeli zdecydujemy, że najatrakcyjniejszą opcją będzie wyjazd kilkudniowy, warto zastanowić się, czy może w nim wziąć udział więcej klas. Oczywiście, trzeba tutaj uwzględnić udział większej liczby opiekunów, odpowiedni transport, a do tego nie można zapominać o uczniach, którzy zostają w szkole. Powinni mieć odpowiednio zorganizowane zajęcia.

Wracając do pytania, ile dni powinien trwać wyjazd – to zależy, co chcemy osiągnąć. Jeśli wyprawę możemy zamknąć w jednym dniu, uwzględniając przy tym czas dojazdu i powrotu oraz chwilę wolnego dla uczniów, to śmiało można zdecydować się na taką wycieczkę. Jeżeli jednak wyjazd ten wiązałby się z rezygnacją z niektórych atrakcji, czy obiektów, to może lepiej jeszcze to przemyśleć. Być może bardziej opłacalną opcją byłoby zaplanować wycieczkę kilkudniową. Czasami lepiej jest zapisać tematy, które wstępnie zostaną omówione na lekcji, a rozwinięte będą w późniejszym czasie. Posłużyć temu mogą wyjazdy takie jak biała lub zielona szkoła.

Jak zaplanować wyjazd?

Zaplanowanie wyjazdu może być czasochłonne. Nie każdy może i nie każdy chce się za to zabierać. Jednak szkoda byłoby rezygnować z czegoś, co dla uczniów może mieć ogromną wartość. Każdy taki wyjazd to dodatkowe doświadczenia, lekcje i szanse na odkrycie lub rozwinięcie pasji. Dlatego, coraz częściej można napotkać firmy, które biorą na siebie większość, albo nawet wszystkie kwestie związane z organizowaniem wycieczek. Wliczają się w to wyjazdy jednodniowe, kilkudniowe, czy nawet zielone szkoły.

Do takich firm zaliczają się właśnie Wyjazdy Szkolne. Podróże to nasza pasja. Pragniemy dać najmłodszym szansę na dodatkowy rozwój i pozwolić im na poszukiwania swoich zainteresowań. Wiemy, że jest to dla nich ważne. Nawet jeśli teraz może to być dla nich okazja, by uniknąć lekcji, to wierzymy, że w przyszłości może to owocować w nowe zainteresowania i ciekawe wspomnienia.

Jeśli jesteście zainteresowani organizacją wycieczki lub zielonej szkoły, to zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą, w której z pewnością znajdziecie coś odpowiedniego dla Waszych uczniów!