Grupa na wycieczce z przewodnikiem

Jak stworzyć ciekawy program wycieczki szkolnej?

27 września 2022

Wyjazdy szkolne stanowią idealne dopełnienie wiedzy, którą uczniowie pozyskują w szkole. Podstawową kwestią jest program wycieczki. Jeżeli jest on starannie opracowany, to uczniowie będą mogli naprawdę dużo się nauczyć. Kluczem do sukcesu jest zadbanie, by był on w ciekawej i atrakcyjnej formie, dzięki czemu dzieci zapamiętają wycieczkę na długo. 

Program wycieczki – gdzie jechać?

Pierwszym krokiem jest wybór destynacji, czyli miejsca. Warto porozmawiać z klasą na temat tego, gdzie chciałaby pojechać. Czy będzie to wycieczka typowo miejska? Podczas takiego wyjazdu uczestnicy lepiej poznają dane miasto, jego architekturę, zabytki i zwiedzą główne muzea. A może jednak uczniowie wolą rekreacyjny spacer po górach? Doświadczony przewodnik może w ciekawy sposób opowiedzieć o faunie i florze danego miejsca. Uwzględnić też można omawiane tematy lekcji. Być może uda się wykorzystać wyjazd jako uzupełnienie wiedzy zawartej w podręcznikach. W końcu, czym innym jest przeczytać o zagrożonych gatunkach zwierząt, a czym innym jest spotkać je osobiście. Taki temat warto omówić z klasą szczególnie, gdy dla niektórych może to być pierwsza wycieczka szkolna.

program wycieczki dla grup

Czas wycieczki

Wybór destynacji należy dostosować również do długości wycieczki. Jeżeli chcemy pojechać na wycieczkę jednodniową do Wrocławia, a wyjazd jest spod szkoły w Krakowie, to oczywiście jest to do zrealizowania, natomiast uczniowie większość czasu spędzą w autokarze. Zalecamy więc aby dalekie wycieczki, (szczególnie do miast bogatych w zabytki) trwały minimum dwa dni. Lepiej jest dać sobie i dzieciom czas na zwiedzanie i odpoczynek niż pospieszać grupę, żeby wyrobić się w ciągu dnia ze wszystkim co jest w programie. Każdy przeżywa wycieczki na swój sposób i co innego może utkwić mu w głowie. Pośpiech może niepotrzebnie zabijać chęć do poznawania nowych miejsc, zwiedzania i podróży.

Zarówno podczas jednodniowych wycieczek szkolnych jak i kilkudniowych, dobrze jest zatroszczyć się o to, aby wiedza była przekazywana uczniom w sposób atrakcyjny. Przykładowo, warto postarać się o przewodnika, który z łatwością dostosuje styl swoich wypowiedzi do wieku dzieci i sprawi, że z łatwością zapamiętają one najważniejsze informacje. Dodatkowo, wiele muzeów i innych obiektów turystycznych  organizuje lekcje i  warsztaty dla dzieci i młodzieży, podczas których uczestnicy bawią się i uczą. Jest to z pewnością fajna alternatywa dla standardowego zwiedzania. 

Program wycieczki – realizacja

Tworząc program wycieczki szkolnej należy pamiętać o tym, by był on przede wszystkim możliwy do zrealizowania. Ustalając godziny zwiedzania koniecznie trzeba wziąć pod uwagę długość trasy, a także możliwe korki i utrudnienia. Niektóre obiekty proszą, aby pojawić się na miejscu odpowiednio wcześnie w celu odebrania biletów dla grupy. Swoją drogą, jest to także doskonała okazja, by uczestnicy skorzystali z toalety! Tak, tak – czas przeznaczony na toaletę, czy też zakup pamiątek również należy przewidzieć.

Wycieczki z SeeKrakow Szkoły

W SeeKrakow Szkoły mamy wieloletnie doświadczenie w organizowaniu  wycieczek grupowych. Doskonale wiemy, jak pomóc uczestnikom w odpowiedni sposób się przygotować. Wszystkie wycieczki dostępne na naszej stronie www.wyjazdyszkolne.pl mają bardzo urozmaicone programy, które w razie potrzeby można modyfikować. Jeśli zastanawiają się Państwo jaką wycieczkę wybrać, to zapraszamy do kontaktu. Chętnie coś doradzimy!