Organizowanie wycieczek szkolnych. Bezpieczeństwo podczas wycieczki szkolnej.

Bezpieczeństwo w czasie wycieczki górskiej

21 kwietnia 2023

Każda wycieczka szkolna jest niesamowitym przeżyciem dla uczniów. Niejednokrotnie przemawia za tym możliwość wyjścia poza szkolne mury. Jednak warto mieć na uwadze, że jest to również świetna okazja, by uczniowie mogli doświadczyć i zobaczyć na własne oczy to, o czym tylko słuchają, bądź czytają na lekcji. Opcja, która zdecydowanie warta jest uwagi, to wycieczka górska. Ma ona bardzo dużo do zaoferowania. Od widoków, przez szlaki, aż po przeróżne gatunki zwierząt i roślin. Jednak zanim podejmiemy się zorganizowania takiej wyprawy, musimy zwrócić uwagę na zasady bezpieczeństwa w czasie trwania wycieczki.

Przygotowanie do wycieczki górskiej

Zanim przystąpimy do realizacji naszego pomysłu związanego z wyprawą, należy zapytać uczniów, ile osób w ogóle chciałoby wziąć w niej udział. Przy zebraniu odpowiednio dużej grupy możemy przejść do ustalania większych i mniejszych szczegółów. W to wlicza się cel i czas trwania wycieczki, miejsce, do którego wyprawa będzie się odbywać, transport do danej miejscowości, czy też wybór szlaku, którym będziemy podążać. To takie oczywiste formalności. Nie można jednak zapominać o najważniejszym elemencie, czyli o bezpieczeństwie. Naszym obowiązkiem, jako organizatorów, jest zapewnienie uczestnikom bezpiecznej podróży na każdym jej etapie. Dużą pomocą są tutaj dodatkowe osoby, które będą pełniły rolę opiekunów. Na szlaku zdarza się, że każdy idzie nieco innym tempem, więc dodatkowa para oczu będzie bardzo pomocna. Nawet chcąc zachować bezpieczeństwo w autobusie dobrze będzie mieć więcej osób do pomocy. Ale po kolei…

Na początku zwróćmy uwagę na to, by uczniowie wiedzieli z czym taka wycieczka się wiąże. Dobrze będzie sporządzić i przedstawić im regulamin wycieczki, który będą musieli zaakceptować. Powinien on również zostać przedstawiony opiekunom prawnym uczniów, gdyż będą oni musieli wyrazić pisemną zgodę na udział dziecka w wycieczce.

Przed wyjazdem, warto też przygotować listę niezbędnych rzeczy do spakowania i wskazówki odnośnie ubioru. Buty powinny być takie, aby zapewnić komfort i wygodę podczas wędrówki po górach. Wskazane jest aby chroniły kostkę, gdyż w trakcie wyprawy jest ona najbardziej narażona na kontuzje. Oprócz tego warto mieć ze sobą coś przeciwdeszczowego, coś by zachować ciepło na większych wysokościach oraz apteczkę, by być przygotowanym na przykre sytuacje. Co dobrze spakować na wycieczkę opisujemy dokładniej w osobnym tekście – co spakować na wycieczkę szkolną.

W kwestii bezpieczeństwa warto też zwrócić uwagę, czy wśród uczestników są osoby wymagające szczególnej opieki. Mogą to być, na przykład, uczniowie z niepełnosprawnościami lub przypadłościami utrudniającymi swobodne uczestnictwo w tego typu wyprawach.

Inną kwestią jest pogoda. Jak wiadomo, bywa ona nieprzewidywalna, szczególnie w górach. Jednak na tyle, na ile jesteśmy w stanie, powinniśmy dobrać termin wycieczki pod najkorzystniejszą prognozę.

Opiekun i kierownik wycieczki górskiej

Planując wyżej wspomnianą wyprawę możemy wyznaczyć różne role, które z początku mogą wydawać się skomplikowane. Prawda jest jednak taka, że jedna osoba może czasami pełnić kilka funkcji. Omawialiśmy już obowiązki kierownika wycieczki, więc tym razem zajmiemy się innym tematem.

W przypadku opiekunów sytuacja wygląda nieco inaczej. Może nim zostać tak naprawdę każdy. Zgodę musi jedynie wyrazić dyrektor szkoły. Jest to pewne udogodnienie dla nauczycieli. Przykładowo, mogą oni poprosić któregoś z rodziców uczestników wycieczki o pomoc. Obowiązkiem opiekuna jest nadzorowanie przebiegu wycieczki, udzielenie pomocy i wsparcia w razie potrzeby i pilnowanie, aby regulamin wycieczki nie był łamany w czasie podróży.

Nie jest to obowiązkowe, ale przed dołączeniem do wyprawy, dobrze mieć zrobiony kurs opiekuna wycieczki. Może to być bardzo pomocne dla osób, które mają w planie częściej uczestniczyć w tego rodzaju wyjazdach. Główną zaletą są uprawnienia. Osoba, która ukończyła taki kurs ma możliwość pełnienia zarówno funkcji opiekuna jak i kierownika wycieczki. Będzie ona też z pewnością chętniej akceptowana przez dyrektora szkoły.

Bezpieczeństwo w czasie wycieczek szkolnych. Przygotowanie do wyjazdu szkolnego.

Przewodnik górski

Są sytuacje, gdy przewodniczyć wycieczce może tylko przewodnik górski. Mówimy o przypadkach, gdy wyprawa ma się odbywać na terenach górskich, leżących na obszarach parków narodowych i rezerwatów przyrody. To samo tyczy się terenów znajdujących się powyżej 1000 m n.p.m. lub których zagospodarowanie rekreacyjno-sportowe pozwala na uprawianie turystyki, rekreacji ruchowej i sportu w górach. W pozostałych przypadkach jest to kwestia naszej wizji przebiegu wycieczki. Możemy zdecydować się na wycieczkę z przewodnikiem, jeśli chcemy dowiedzieć się o danym terenie nieco więcej. Bywa, że odwiedzany przez nas obszar może mieć w okolicy zabytki lub obiekty turystyczne. W takich sytuacjach przewodnik może nam zdradzić różne ciekawostki na ich temat.

Oferta wycieczek szkolnych

Doskonale wiemy,  że każdy może mieć inną wizję co do wycieczki. Niezależnie, czy mówimy o wyjeździe w góry, czy też do innego miasta. W Wyjazdyszkolne.pl staramy się wyjść naprzeciw oczekiwaniom wszystkim amatorom turystyki. Chętnie pomożemy Wam w  zorganizowaniu takiego wyjazdu, by Wasi uczniowie mogli jak najwięcej z niej wyciągnąć. Zapraszamy serdecznie do zapoznania się z ofertą, lub do kontaktu.

Przeczytaj opinie o nas

Marcin Hyrlicki
Klasa córki skorzystała ostatnio z oferty Wyjazdy Szkolne i wybrali się do Muzeum Chleba do Radzionkowa. Sama organizacja wycieczki i kontakt z biurem przebiegła rewelacyjnie. Na każde pytanie pojawiała się szybka i rzeczowa odpowiedź. Pani Agnieszka zawsze szybko odpisuje, a w czasie rozmowy telefonicznej udziela natychmiast odpowiedzi na każde pytanie. A sama wycieczka ze wszystkimi szczegółami była dopięta na tip top. Klasa i wychowawczyni byli zachwyceni wysoką kulturą pani przewodnik i pana kierowcy. Dzieciaki wróciły mega zadowolone. Przed nami kolejna wycieczka i podobnie jak za pierwszym razem sama organizacja przebiega wzorowo. Bardzo polecam Wyjazdy Szkolne.
maj 2022, Facebook
Ania Te
Bardzo polecam firmę Wyjazdy Szkolne! Świetny kontakt z Panią Menager Agnieszką, która jest bardzo profesjonalną osobą. Pani Agnieszka zawsze odpisuje na wiadomości, doradzi, pomoże. Autokar, który na nas czekał pod szkołą - nowoczesny i czysty, a Pan Mateusz - kierowca - bardzo miły i kompetentny, także podróż do Katowic minęła nam bardzo przyjemnie (i co najważniejsze - bezpiecznie;)) Bajka Pana Kleksa to niezwykłe miejsce - zabawy ruchowe, wspaniali animatorzy i warsztaty - jest co robić w tej magicznej krainie Dzieci wróciły z dzisiejszej wycieczki bardzo zadowolone, co jest najważniejszym wyznacznikiem i najlepszą recenzją.
październik 2021, Facebook
Anna Rolkiewicz
Wyjazdy Szkolne to organizator, który wie, jak zaciekawić młodych podróżników, jak dobrze zorganizować im czas i dać rozrywkę, która ich wciągnie i przede wszystkim pozostawi wyjątkowe wspomnienia. To organizator, który w tych szalonych i niepewnych czasach potrafi dostosować się do potrzeb, możliwości i szybko reagować na pojawiające się komplikacje. Pomoże na etapie wyboru oferty lub stworzy ją specjalnie dla żądnej przygód grupy. Według mnie wyjątkowy i godny zaufania. Polecam.
wrzesień 2021, Facebook
Małgorzata Sobczak
Szczerze polecam. Super kontakt z: - pilotem/przewodnikiem (reagował na potrzeby, dzielił się wiedzą, był odpowiedzialny za uczestników, służył pomocą) - kierowcą, który prowadził bezpiecznie i również służył pomocą - oraz Panią Kamilą, jako przedstawicielem biura, która rzeczowo przedstawiła ofertę, była elastyczna w kwestii terminu, i chociaż na odległość to prowadziła "jak dziecko za rękę", a także do końca interesowała się i monitorowała wyjazd.
czerwiec 2023, Google
Ewelina Rękas
Z całego serca polecam Wyjazdy Szkolne jako organizatora wycieczek. Mój syn był kolejny raz na wyjeździe z nimi i za każdym, zarówno on jak i cała klasa wracają bardzo zadowoleni. Oferta różnorodna, świetni przewodnicy, nowoczesne i wygodne autokary. Pani Agnieszka bardzo kompetentna i pomocna na każdym etapie, począwszy od pomocy przy wyborze miejsca po powrót z wycieczki! Ocena 6/5!
wrzesień 2021, Facebook
Iza Kownacka
Na początku czerwca byłam z uczniami klasy 8 na Zielonej Szkole w Krakowie. Pani Kamila Herman zaplanowałam cały wyjazd ( noclegi, wyżywienia, transport lokalny jak i biletów wstępu) profesjonalnie!!! Cały czas byłam w kontakcie z biurem. Pani przewodnik Maria to skarbnica wiedzy, z odpowiednim podejściem do młodzieży. Cała grupa bardzo zadowolona!!! Szczerze polecam.
sierpień 2023, Google
Anna Albrecht
Fajna organizacja wycieczek. Dwudniowa w Pieniny oraz jednodniowa do Pszczyny. Wszystko sprawnie zostało załatwione. Kontakt szybki zarówno mailowy jak i telefoniczny. Przewodnicy super. Autokary wygodne, czyste i bezpieczne. Dziękujemy bardzo.
lipiec 2023, Google
Ewa Pilawska
Doskonała organizacja, dograna w każdym szczególe, a cena lepsza niż gdybyśmy próbowali wszystko na własną rękę ogarniać :) polecam!
czerwiec 2023, Facebook
JM
Serdecznie polecam wyjazdy z biurem Seekrakow. Nasza wycieczka odbyła się do Centrum Nauki Leonardo Da Vinci. Przez cały czas była z nami Pani przewodnik/opiekun wycieczki, która również podczas podróży autokarem ciekawie opowiadała o miejscach które mijaliśmy po drodze. Polecam w 100%.
czerwiec 2023, Google
Ewa Szczecińska
Wspaniała organizacja wycieczki szkolnej. Pełny profesjonalizm Pani Kamili. Wszystko dopięte i zorganizowane na najwyższym poziomie – opieka pilota, transport i miejsce noclegowe. Opiekunowie i uczniowie z SP 2 w Mielcu bardzo dziękują.
czerwiec 2023, Google
Sławek Nauczyciel
Pojechaliśmy w Pieniny z klasą. Mieliśmy piękną, słoneczną pogodę, wszystko się udało zgodnie z planem. Pani Paulina jako przewodnik i opiekun grupy sprawdziła się rewelacyjnie, każdą naszą sprawę załatwiała i nie musieliśmy się niczym martwić. Pan Jakub, nasz kierowca, bardzo życzliwy i wyrozumiały człowiek. Jedzenie w pensjonacie było bardzo dobre. Spędziliśmy bardzo przyjemnie czas bez żadnego stresu i martwienia się, że gdzieś nie zdążymy. Bardzo dobrze zaplanowana wycieczka. Cena przystępna, a uczniowie zadowoleni. Z pewnością będę polecał Państwa biuro innym nauczycielom oraz na przyszłość zapewne będę korzystał z Państwa usług.
październik 2023, Google
Joanna Jedrzejewska
Bardzo udana zielona szkoła do Krakowa! Wspaniały kontakt, wspaniała organizacja.! Polecam z całego serca! To nasza pierwsza ale nie ostatnia wycieczka z tego biura! Pozdrawiam serdecznie
czerwiec 2023, Google
Magdalena Kalemba-Borowczak
Super profesjonalna organizacja wycieczek z zapewnieniem kompetentnych pilotów, przewodników i kierowców. Wyjątkowo przyjazna atmosfera i łatwość w nawiązywaniu kontaktów. Polecam.
maj 2023, Google
Ewa Cieśla - Gancarz
Chorzów - Tarnowskie Góry to kolejna udana wycieczka z biurem SeeKraków. Kontakt z biurem, oferta, organizacja wycieczki, autokar, punktualność - wszystko na najwyższym poziomie. Polecam
maj 2023, Google
Monika Stępień
Współpraca z biurem podczas organizacji wycieczki przebiegła w miłej atmosferze i bez zastrzeżeń. Opiekunowie podczas wycieczki nie musieli się o nic martwić, bo wszystko było dopięte i zorganizowane. Uczniowie zadowoleni z wycieczki szkolnej. Podoba im sie program i realizacja wyjazdu. Widać było, że byli zacieawieni opowieściami przewidników.
styczeń 2023, Google
Katarzyna Bielecka
Wycieczka do Krakowa na wysokim poziomie, autokar, pani przewodnik, hotel, wszystko bez zarzutu. Polecam!!!
maj 2023, Google
Marta Br
Miła i fachowa obsługa, bardzo dobry kontakt, uczestnicy wycieczki zadowoleni. Szczerze polecam
maj 2023, Google
Rafał Adamski
16 godzin temuNOWA Bardzo dobra organizacja wycieczki szkolnej! Już się możemy doczekać kolejnej współpracy. Pozdrawiam serdecznie :)
listopad 2023, Google