Każda wycieczka szkolna jest niesamowitym przeżyciem dla uczniów. Niejednokrotnie przemawia za tym możliwość wyjścia poza szkolne mury. Jednak warto mieć na uwadze, że jest to również świetna okazja, by uczniowie mogli doświadczyć i zobaczyć na własne oczy to, o czym tylko słuchają, bądź czytają na lekcji. Opcja, która zdecydowanie warta jest uwagi, to wycieczka górska. Ma ona bardzo dużo do zaoferowania. Od widoków, przez szlaki, aż po przeróżne gatunki zwierząt i roślin. Jednak zanim podejmiemy się zorganizowania takiej wyprawy, musimy zwrócić uwagę na zasady bezpieczeństwa w czasie trwania wycieczki.
Przygotowanie do wycieczki górskiej
Zanim przystąpimy do realizacji naszego pomysłu związanego z wyprawą, należy zapytać uczniów, ile osób w ogóle chciałoby wziąć w niej udział. Przy zebraniu odpowiednio dużej grupy możemy przejść do ustalania większych i mniejszych szczegółów. W to wlicza się cel i czas trwania wycieczki, miejsce, do którego wyprawa będzie się odbywać, transport do danej miejscowości, czy też wybór szlaku, którym będziemy podążać. To takie oczywiste formalności. Nie można jednak zapominać o najważniejszym elemencie, czyli o bezpieczeństwie. Naszym obowiązkiem, jako organizatorów, jest zapewnienie uczestnikom bezpiecznej podróży na każdym jej etapie. Dużą pomocą są tutaj dodatkowe osoby, które będą pełniły rolę opiekunów. Na szlaku zdarza się, że każdy idzie nieco innym tempem, więc dodatkowa para oczu będzie bardzo pomocna. Nawet chcąc zachować bezpieczeństwo w autobusie dobrze będzie mieć więcej osób do pomocy. Ale po kolei…
Na początku zwróćmy uwagę na to, by uczniowie wiedzieli z czym taka wycieczka się wiąże. Dobrze będzie sporządzić i przedstawić im regulamin wycieczki, który będą musieli zaakceptować. Powinien on również zostać przedstawiony opiekunom prawnym uczniów, gdyż będą oni musieli wyrazić pisemną zgodę na udział dziecka w wycieczce.
Przed wyjazdem, warto też przygotować listę niezbędnych rzeczy do spakowania i wskazówki odnośnie ubioru. Buty powinny być takie, aby zapewnić komfort i wygodę podczas wędrówki po górach. Wskazane jest aby chroniły kostkę, gdyż w trakcie wyprawy jest ona najbardziej narażona na kontuzje. Oprócz tego warto mieć ze sobą coś przeciwdeszczowego, coś by zachować ciepło na większych wysokościach oraz apteczkę, by być przygotowanym na przykre sytuacje. Co dobrze spakować na wycieczkę opisujemy dokładniej w osobnym tekście – co spakować na wycieczkę szkolną.
W kwestii bezpieczeństwa warto też zwrócić uwagę, czy wśród uczestników są osoby wymagające szczególnej opieki. Mogą to być, na przykład, uczniowie z niepełnosprawnościami lub przypadłościami utrudniającymi swobodne uczestnictwo w tego typu wyprawach.
Inną kwestią jest pogoda. Jak wiadomo, bywa ona nieprzewidywalna, szczególnie w górach. Jednak na tyle, na ile jesteśmy w stanie, powinniśmy dobrać termin wycieczki pod najkorzystniejszą prognozę.
Opiekun i kierownik wycieczki górskiej
Planując wyżej wspomnianą wyprawę możemy wyznaczyć różne role, które z początku mogą wydawać się skomplikowane. Prawda jest jednak taka, że jedna osoba może czasami pełnić kilka funkcji. Omawialiśmy już obowiązki kierownika wycieczki, więc tym razem zajmiemy się innym tematem.
W przypadku opiekunów sytuacja wygląda nieco inaczej. Może nim zostać tak naprawdę każdy. Zgodę musi jedynie wyrazić dyrektor szkoły. Jest to pewne udogodnienie dla nauczycieli. Przykładowo, mogą oni poprosić któregoś z rodziców uczestników wycieczki o pomoc. Obowiązkiem opiekuna jest nadzorowanie przebiegu wycieczki, udzielenie pomocy i wsparcia w razie potrzeby i pilnowanie, aby regulamin wycieczki nie był łamany w czasie podróży.
Nie jest to obowiązkowe, ale przed dołączeniem do wyprawy, dobrze mieć zrobiony kurs opiekuna wycieczki. Może to być bardzo pomocne dla osób, które mają w planie częściej uczestniczyć w tego rodzaju wyjazdach. Główną zaletą są uprawnienia. Osoba, która ukończyła taki kurs ma możliwość pełnienia zarówno funkcji opiekuna jak i kierownika wycieczki. Będzie ona też z pewnością chętniej akceptowana przez dyrektora szkoły.

Przewodnik górski
Są sytuacje, gdy przewodniczyć wycieczce może tylko przewodnik górski. Mówimy o przypadkach, gdy wyprawa ma się odbywać na terenach górskich, leżących na obszarach parków narodowych i rezerwatów przyrody. To samo tyczy się terenów znajdujących się powyżej 1000 m n.p.m. lub których zagospodarowanie rekreacyjno-sportowe pozwala na uprawianie turystyki, rekreacji ruchowej i sportu w górach. W pozostałych przypadkach jest to kwestia naszej wizji przebiegu wycieczki. Możemy zdecydować się na wycieczkę z przewodnikiem, jeśli chcemy dowiedzieć się o danym terenie nieco więcej. Bywa, że odwiedzany przez nas obszar może mieć w okolicy zabytki lub obiekty turystyczne. W takich sytuacjach przewodnik może nam zdradzić różne ciekawostki na ich temat.
Oferta wycieczek szkolnych
Doskonale wiemy, że każdy może mieć inną wizję co do wycieczki. Niezależnie, czy mówimy o wyjeździe w góry, czy też do innego miasta. W Wyjazdyszkolne.pl staramy się wyjść naprzeciw oczekiwaniom wszystkim amatorom turystyki. Chętnie pomożemy Wam w zorganizowaniu takiego wyjazdu, by Wasi uczniowie mogli jak najwięcej z niej wyciągnąć. Zapraszamy serdecznie do zapoznania się z ofertą, lub do kontaktu.